Policie chce obžalovat pět lidí kvůli dotacím na luxusní hotel v Hluboké
Možné zneužití eurodotací
Policie podle zjištění serveru iRozhlas navrhuje obžalovat pět lidí kvůli kauze 140milionové dotace přidělené pětihvězdičkovému wellness hotelu, který stojí jen pár set metrů od zámku v Hluboké nad Vltavou. Detektivové v případu našli nesoulad mezi fakturami za stavební práce a tím, co se skutečně postavilo. Škodu vyčíslili na 50 milionů korun. Mezi obviněnými je navíc podnikatel Vladimír Hlavatý, ten před dvěma lety převedl svůj majetek do svěřenského fondu, jehož správcem se stal tehdejší šéf úřadu, který hotelu dotaci přisoudil.
„Vyšetřování bylo ukončeno. Nedávno byl spis předán s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové,“ sdělil iRozhlasu Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Shodou okolností projekt stihl z téměř 142 milionů obdržet právě 50 milionů, než se na nesrovnalosti přišlo a kontroloři čerpání peněz zastavili.
Lidé do kauzy zapletení se k ní většinou odmítali vyjadřovat. „Já se s vámi vůbec nebudu bavit,“ řekl jen manažer hotelu Karel Hájek. Člen představenstva firmy Kardiocentrum Vysočina CZA, která dotaci v roce 2008 získala, Miroslav Skořepa se k případu dlouhodobě nevyjadřuje. Právní zástupce dalšího člena představenstva, zmíněného Vladimíra Hlavatého nicméně stíhání odmítá. „Klienti popírají, že by se vůbec stalo to, co je jim kladeno za vinu. Policie tvrdí, že měli od počátku podvádět, což není pravda. Předložili jsme důkazy, které to vyvrací,“ tvrdí advokát Petr Smejkal.
Druhou vrstvou kauzy jsou kontroverze okolo majetku Hlavatého ve výši desítek milionů korun. Ten podnikatel převedl do svěřenského fondu, který spravuje Jiří Trnka. Ten vedl dotační úřad ROP Jihozápad v době, kdy se o penězích rozhodovalo.
Trnka pochybení odmítá, podle svých slov neměl na udělování dotací žádný přímý vliv. „Já nevím, co je shoda náhod. To se musíte ptát druhé strany, proč si vybral mě. Dovedu si představit, že jde o zkušenosti v branži svěřenských fondů, což mnoho lidí nemá, protože je to nový institut od roku 2014. A pokud uvažoval tímto směrem, že bude něco realizovat, tak si asi vybral odborníka. Já s tím nemám problém, pro mě je to práce,“ argumentoval.
Trnka musel v roce 2010 své místo opustit, jelikož ho policie stíhala kvůli „zásahům do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých žádostí o dotace“. Od soudu odešel s tříletou podmínkou.