Z kauzy pitevního Kuberova protokolu se vyklubal jen formální spor. Nemocnice dokument zaslala
ÚMRTÍ JAROSLAVA KUBERY
V posledních týdnech se rozvířily spekulace o příčině úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, které přiživovala skutečnost, že rodina zesnulého neměla k dispozici pitevní protokol. Ten měl definitivně určit, co bylo za náhlým skonem ústavního činitele. Poté, co se deník Echo24 začal otázkou pitevního protokolu zesnulého Jaroslava Kubery zajímat, ukázalo se, že šlo především o formální spor mezi nemocnicí a pozůstalými ohledně způsobu předání pitevního protokolu. Zakopaný pes tkví v tom, že Kuberova rodina trvala na dodržení zákona ohledně převzetí dokumentu. Nemocnice po dalších otázkách deníku Echo24 nakonec v úterý pitevní protokol zaslala příslušnému praktickému lékaři, jak rodina požadovala. Redaktorka ČT Kristina Ciroková, která kauzu reportáží rozpoutala, sdělila Echo24, že to, že je pitevní zpráva vypracována, ČT předpokládala, ale neřešila to.
Jaroslav Kubera zemřel náhle 20. ledna. Krátce před smrtí byl vystaven enormnímu tlaku z mnoha stran, navštívil například i čínskou ambasádu, kde jej Číňané odrazovali od jeho plánované cesty na Tchaj-wan. Vdova a dcera Kubery si v médiích stěžovaly, že ani několik měsíců po úmrtí nemají k dispozici pitevní protokol a neznají tedy příčinu smrti. Nemocnice jim podle jejich vyjádření odmítala pitevní protokol vydat.
Manželka zesnulého šéfa Senátu Věra Kuberová v pořadu České televize 168 hodin na konci dubna řekla, že měla strach při návštěvě recepce na čínské ambasádě, kam oba přišli tři dny před Kuberovou smrtí. „Když jsme přijeli do Prahy, tak nás rozdělili. Manžela odvedli do té místnosti, kde byl jenom s panem velvyslancem a s čínským překladatelem. Nikdo jiný tam z našich lidí nesměl, mě odvedli do toho sálu, já jsem čekala v tom sálu. O dvacet minut se prodloužil ten program, než to začalo. Manžel přišel, když jsem se ho ptala, co se stalo, tak řekl – nic, pana velvyslance odvolají. Ve mě vyvstal takový strach, protože ta atmosféra na té recepci byla teda… Řekli jsme si, že nebudeme nic jíst, nic pít, ale co mu dávali v tý místnosti, kde byl sám, já nevím, ale něco se tam dít muselo, protože pak se projevoval naprosto nestandardně k jeho stylu života,“ řekla Kuberová v ČT.
Odpověď na příčinu smrti měla přinést pitevní zpráva, kterou však nemocnice podle tvrzení pozůstalých odmítala rodině zaslat. Primářka oddělení soudního lékařství a toxikologie Andrea Vlčková ale vysvětlovala, že protokol byla ochotna předat buď osobně, nebo – pokud pozůstalí zašlou písemnou žádost. To však pozůstalé nechtěly udělat, protože žádost za ně poslal praktický lékař.
Jde o formální spor mezi nemocnicí a rodinou
Z emailové odpovědi, kterou redakci zaslala Vendula Vinšová v úterý ráno ale vyplynulo, že jde mezi rodinou a nemocnicí o formální spor. „Nemocnice nás stále nutí si zprávu vyzvednout, na to ale nemá nárok, pokud ji má konečně po tak dlouhé době vypracovanou, nechápu proč nám ji nepošle, jak ji ukládá zákon. Tohle je prostě přesně šikana, vůči které bojoval můj otec a pomáhal obyčejným lidem. Paní primářka přizná, že se na to vykašlala a ještě si diktuje podmínky, tohle přesahuje chápání všech. My už jsme v takovém psychickém rozpoložení, že bez nadsázky je pro naše zdraví ohrožující se s tímto člověkem setkat a řešit to osobně. Máme toho opravdu dost a ani sebe ani maminku tomu nechci vystavovat jen kvůli vrtochu nějakého zapšklého člověka. Navíc paní primářka nás od začátku zřejmě cíleně uvádí v omyl. Vše, co řekla, jsme zjistili, že je lež. Její důvody ví jen ona sama,“ sdělila pro Echo24.
Na přímý dotaz deníku Echo24 v úterý dopoledne Krajská zdravotní, do které Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem spadá, v pondělí uvedla, že je dokument připravený k předání. Primářka navíc potvrdila, že je zpráva vyhotovena již nějakou dobu. „Pitevní protokol je dávno uzavřen. Z naší strany byl protokol uzavřen ve standardní lhůtě,“ řekla Vlčková pro Echo24.
Rodina zesnulého ústavního činitele ale nadále požadovala, aby jim byl dokument zaslán, jelikož si o něj zažádal Kuberův praktický lékař. „Ano, to je možné, že je konečně hotový, nevíme tedy stále, v jakém rozsahu, protože doktor žádal o kompletní zprávu a nikdo mu neodpověděl,“ uvedla Kuberova dcera Vendula Vinšová poté, co ji deník Echo24 upozornil, že je protokol připraven k vyzvednutí.
Primářka však ještě v úterý dopoledne žádala, aby si rodina pro dokument přišla do nemocnice osobně. Bez formální žádosti jim dokument poslat nechtěla. Primářka navíc tvrdila, že protokol nemůže jen tak zaslat praktickému lékaři. „Není žádný registr praktických lékařů, ze kterého bychom zjistili, kdo je čí praktický lékař. My potřebujeme nějakou důvěryhodnou písemnou žádost,“ řekla Vlčková pro Echo24.
Deník Echo24 se opakovaně obracel na vedení nemocnice s otázkou, zda je postup lékařky správný, v úterý odpoledne pak přišla stručná odpověď, že byl protokol praktickému lékaři zaslán. „Pitevní protokol byl odeslán příslušnému praktickému lékaři. Záležitost prověřuje samostatné oddělení nemocničního ombudsmana Krajské zdravotní, a. s,“ uvedl pro Echo24 Ivo Chrástecký, tiskový mluvčí Krajské zdravotní.
Tématu čekání na pitevní zprávu se věnoval pořad 168 hodin v České televizi. Primářka se v něm vyjadřovala, že na vypracování protokolu zapomněla vzhledem ke koronavirové krizi. „Paní primářka sdělila médiím, že na zprávu pozapomněla… Tuto odpověď považuji skutečně za neuvěřitelnou a je to samozřejmě z její strany jen výmluva. K oficiální stížnosti, kterou jsme zasílali nemocnici, se dodnes nikdo nevyjádřil krom, že ji předávají ombudsmanovi,“ sdělila Vinšová pro Echo24. Pořad proto vyvolával spekulace, co ve skutečnosti stojí za úmrtím ústavního činitele. Bylo naznačeno, že k tomu přispěl tlak Číny kvůli plánované cestě na Tchaj-wan.
S ohledem na ochranu osobních důvodů a zákon o zdraví nesmí lékař nikomu cizímu sdělit obsah pitevního protokolu. Výjimkou by bylo, kdyby se během pitvy zjistilo, že došlo k něčemu nekalému. „V takovém případě, pokud by byla smrt cizím zaviněním, tak to by mohl být důvod kontaktovat policii, protože koneckonců vražda je oznamovací trestný čin. Tady by byla výjimka v mlčenlivosti v tomto smyslu vůči policii, nebo státnímu zástupci,“ uvedl pro Echo24 odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál.
Redakce Echo24 se obrátila také na autorku reportáže Kristinu Cirokovou, zda věděla, že je pitevní protokol vypracován a proč to v reportáži nezaznělo. „Nezaznělo to tam, ale tam šlo spíše o to, že už tři měsíce žádají pitevní zprávu a ona (primářka) jim ji nechce dát. To jsme neřešili, jestli jí má hotovou, nebo ne. Nešlo o to, jestli je ta zpráva vypracovaná, to jsem předpokládala, že ji má hotovou,“ uvedla pro Echo24.
Dále vysvětlila, co bylo hlavním tématem reportáže. „Požadovali to už někdy od začátku února a zarážel je ten přístup, že jim to není schopná dát. Zkrátka tři měsíce se handrkovat, ještě v situaci, kdy jde o bývalého předsedu Senátu. Navíc tam byly ty okolnosti, že si ty ženy myslely, že byl ve stresu z toho, co se dělo, takže to nepřispívalo k tomu, jak celkově tu situaci vnímaly a nechápaly, proč jim to paní primářka nechce poslat. Já tedy taky ne, abych řekla pravdu, protože teď najednou to jde a před tím to nešlo. Chápu to tak, že to byl zásek té doktorky. Proč, to nevím,“ řekla Ciroková.