„Povolujeme humor“. Facebook zveřejnil pravidla pro mazání obsahu
Pravidla černé na bílém
- čtk,
Americká společnost Facebook zveřejnila tento týden detailní pravidla, jimiž se její zaměstnanci řídí při odebírání údajně nebezpečného nebo závadného obsahu ze sítě. Uživatelé nejrozšířenější komunikační platformy na internetu měli dosud jen povšechné informace o tom, jaké jsou limity pro zveřejňování problematického obsahu. Nyní mají k podrobnějším interním pravidlům firmy přístup.
Zevrubná verze interních pravidel Facebooku má podle agentury AP asi 27 stran a týká se širokého souboru výrazů a obrázků, které sociální síť vyřazuje. Každá kategorie je pak opatřena detailním komentářem. Mezi zakázaný obsah například patří obtěžování a šikana, informace získané od hackerů, distribuce drog, prodej střelných zbraní nebo návody k sebevraždám.
Uplatňování pravidel je nejasné
Interní stanovy upravují i zobrazení nahoty. „Omezujeme určité obrázky ženských ňader s odhalenými bradavkami, povolujeme jiné obrázky, vč. těch, které vyobrazují protest, kojící ženy nebo fotky žen po mastektomii. Povolujeme taky fotky obrazů, soch a jiných uměleckých předmětů, které znázorňují nahé postavy,“ stojí v textu.
Navzdory vcelku jasné formulaci Facebook v minulosti právě umělecká díla několikrát zcenzuroval. V loňském březnu například smazal příspěvek aukční sítě zobrazující slavný obraz Milenky od australského malíře Charlese Blackmana. O případu jsme psali zde.
Facebook bans nude Women Lovers painting by acclaimed artist https://t.co/YFdU4KWGHD
— The Telegraph (@Telegraph) March 1, 2017
Frekventovaným tématem v souvislosti s mazáním obsahu jsou i nenávistné komentáře a projevy. Ačkoliv se v dokumentu píše, že Facebook „povoluje humor“, současně si vymezuje právo smazat cokoliv, kde není jasný záměr. „Nenávistné slovní projevy definujeme jako přímý útok na lidi na základě tzv. chráněných rysů, tedy rasy, etnika, národnosti, náboženského přesvědčení, sexuální orientace, pohlaví, genderové identity nebo vážného tělesného postižení či choroby. Dále poskytujeme určité formy ochrany pro imigranty…,“ píše se dále v zásadách.
„Na Facebooku byste měli vědět, kudy vedeme červenou čáru oddělující, co už není OK,“ prohlásila viceprezidentka firmy Monika Bickertová. Společnost je častým terčem kritiky zahraničních vlád a organizací chránících lidská práva, že nedostatečně zamezuje projevům nenávisti a nebrání tomu, aby sociální síť zneužívali teroristé a pachatelé sektářského násilí.
Nově lze proti zásahům protestovat
Kromě popisu závadných informací nové opatření zároveň poprvé umožňuje uživatelům, aby proti odstranění nežádoucího obsahu protestovali a žádali o přezkoumání. Dosud se tato možnost vztahovala většinou jen na likvidaci celých účtů. Pokud bude odebrána fotka, video či konkrétní příspěvek, na profilu uživatele se objeví tlačítko s žádostí o přezkum. Facebook pak daný obsah přezkoumá do 24 hodin. V případě chyby bude potom odebraný obsah obnoven a nahlašovatel na to bude upozorněn.
Bickertová agentuře Reuters řekla, že firma pravidla pro odebírání závadného obsahu průběžně mění, mimo jiné i díky doporučení víc než stovky expertních organizací z oblasti boje s terorismem, zneužívání dětí a dalších. O změnách příslušné orgány Facebooku diskutují každé dva týdny, řekla Bickertová.
„Cenzoři“ Facebooku pracují podle agentury AP ve čtyřiceti jazycích, problematický obsah, na který jsou upozorněni, by měli většinou odstranit do 24 hodin, i když formální časový limit firma nemá.
Pravidla Facebooku neobsahují procedury, s jejichž využitím mohou vlády požadovat odstranění obsahu, který podle nich porušuje zákony jejich zemí. V takových případech společnost požaduje formální písemnou žádost, kterou posoudí firemní právníci. Obsah povolený firemními pravidly Facebooku, ale nepřípustný podle zákonů daného státu, může být zablokován pro tento stát, nikoli ale globálně, řekla agentuře Reuters Bickertová.