Nelegální potrat teenagerky. Meta poskytla policii soukromý chat dcery s matkou
META VS. POTRATY
Technologický gigant Meta poskytl policii soukromé zprávy mezi matkou a dcerou, které se týkají nelegálního potratu. Matka a nezletilá dcera z Nebrasky tak čelí obvinění z ilegální interrupce, informuje server CBS News. Policie na základě příkazu získala od společnosti Facebook přístup k soukromému chatu Jessicy Burgessové a její dcery Celeste Burgessové. Zprávy potvrzují, že matka sehnala potratové pilulky a instruovala svojí tehdy sedmnáctiletou dceru, jak je užívat. Jedná se o jeden z prvních případů, kdy aktivita uživatele na facebooku byla použita k usvědčení z trestné činnosti poté, co byl zrušen kontroverzní rozsudek Roe vs. Wade.
Policisté z Norfolku Jessicu Burgessovou obvinili z toho, že pomohla své dceři potratit, spálit a zakopat plod. Celeste je v případu souzena už jako dospělá osoba. Policejní zpráva uvádí, že původně byla dvojice obviněná z „odstranění, ukrytí a opuštění mrtvého těla, zatajení smrti jiné osoby a nepravdivého oznámení“.
Policisté z Nebrasky dodali, že na dvojici žen dostali anonymní tip, který byl obeznámený s těhotenstvím a tajným pohřbem plodu. Vyšetřovatelé se dostali k lékařským záznamům, které potvrdily, že Celeste byla v té době ve 23. týdnu těhotenství – zatímco stát Nebraska zakazuje potraty po 20. týdnu těhotenství.
Server CBS News dodává, že Celeste nečekaně porodila dítě ve sprše. Poté vzbudila svojí matku, daly společně tělo dítěte do pytle a odjely za město, kde plod pohřbily. Během tohoto incidentu jim pomáhal ještě jeden muž, který se k činu přiznal.
Policie následně přikázala Facebooku, aby jí povolil přístup ke zprávám mezi matkou a dcerou. V chatu jsou podrobné informace o potratových pilulkách a vzájemné spolupráci obou žen.
Jedná se o jeden z prvních případů, kdy byla aktivita uživatelů na Facebooku použita k usvědčení z trestné činnosti, píše magazín Forbes. Poukazuje tím na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který nechal zrušit rozsudek Roe vs. Wade o zamezení legálních potratů.
„Nejrozporuplnější téma na pracovišti“
„V platných soudních příkazech, které jsme obdrželi od místních orgánů činných v trestním řízení na začátku června, tedy ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu, nebyla zmínka o potratech. Zatykače se týkaly obvinění souvisejících s trestním vyšetřováním a ze soudních dokumentů vyplývá, že policie v té době vyšetřovala případ mrtvě narozeného dítěte, které bylo spáleno a pohřbeno, nikoli rozhodnutí o potratu,“ uvádí společnost Meta v prohlášení k případu.
Much of the reporting about Meta’s role in a criminal case against a mother and daughter in Nebraska is plain wrong. We want to take the opportunity to set the record straight. https://t.co/OY78hmPITz
— Meta Newsroom (@MetaNewsroom) August 10, 2022
Společnost Meta technologického vizionáře a kontroverzního miliardáře Marka Zuckerbergera přitom v květnu zakázala zaměstnancům, aby se na pracovišti bavili o potratech a interrupci. Viceprezidentka společnosti Meta pro lidské zdroje Janelle Galeová prohlásila, že potraty jsou „nejrozporuplnějším tématem na pracovišti“.
Podle interního dokumentu technologického giganta je zaměstnancům zakázáno diskutovat o „názorech nebo debatách o správnosti či nesprávnosti potratů, o dostupnosti nebo právech na potrat a o politických, náboženských a humanitárních názorech na toto téma,“ uvádí server The Verge s odkazem na to, že tato politika platí již od roku 2019. Přesto vedení společnosti oznámilo, že nabízí „proplacení nákladů zaměstnancům, kteří musí vycestovat mimo stát, aby vyhledali reprodukční péči“.