Lékový ústav vyzývá k opatrnosti. Očkování starších 85 let by měli zvážit lékaři
OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU
Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V klinických studiích, které se zabývaly účinností nyní používaných vakcín, bylo totiž jen velmi málo lidí ve věku nad 85 let. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) novým doporučením reagoval na zprávy z Norska, kde bylo hlášeno 23 případů úmrtí u velmi křehkých pacientů, u 13 z nich pitva potvrdila souvislost mezi vedlejšími účinky vakcíny a smrtí.
SÚKL zatím sice žádné hlášení úmrtí v souvislosti s vakcinací v rámci ČR nezaznamenal, podle úřadu je však možné, že se zvyšujícím se počtem očkovaných se mohou vyskytovat i úmrtí, u kterých bude přítomna časová souvislost mezi očkováním a úmrtím.
„Z důvodu předběžné opatrnosti by měl lékař doporučit očkování pacientům starším 85 let na základě zhodnocení zdravotního stavu pacienta a po konzultaci s pacientem a s jeho rodinou,“ doporučuje nyní SÚKL s tím, že v klinických studiích bylo zahrnuto jen velmi málo pacientů starších 85 let. Podobným doporučením reagoval také Norský ústav veřejného zdraví. Psali jsme o tom zde.
Praktičtí lékaři by tak v jednotlivých případech měli zvážit, jak náchylný je pacient k závažným komplikacím při možném prudkém zhoršení zdravotního stavu. Rovněž u pacientů v terminálních stádiích onemocnění je třeba zvážit, zda pro ně očkování nebude znamenat nepřiměřenou zátěž.
Mezi nejčastěji pozorované nežádoucí účinky vakcíny od společností BioNTec/Pfizer proti covidu-19 patří bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka, zimnice, bolest svalů a kloubů. U vakcíny společnosti Moderna je navíc mezi nejčastějšími nežádoucími účinky uváděna také nevolnost, zvracení, zarudnutí v místě vpichu, zduření a bolest podpažních uzlin, uvádí SÚKL.
První lidé byli v Česku očkováni proti koronaviru 27. prosince. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zdravotníci k úterním 11.00 podali téměř 130 000 dávek vakcíny.