Soud zprostil libereckého hejtmana Martina Půtu obžaloby
ZPROŠTĚNÍ OBŽALOBY
Krajský soud v Liberci dnes zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Zproštěno obžaloby bylo i 11 dalších obžalovaných a čtyři firmy.
Kauza se týkala dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830.000 korun s tím, že 530.000 Kč mu bylo vyplaceno.
„Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci,“ napsal Půta.
Straničtí kolegové ze Starostů pro Liberecký kraj chtějí hejtmana Martinu Půtu znovu postavit do čela kandidátky pro podzimní krajské volby. „Věřili jsme mu, ale v napětí jsme byli, protože člověk nikdy neví. Je to velká úleva, konečně budeme mít klid na práci,“ řekl hejtmanův náměstek a stranický kolega Jan Sviták. S Půtou podle něj od začátku počítají na místo lídra krajské kandidátky. Připustil, že se v užším kruhu diskutovalo i o variantě, že by byl hejtman odsouzen. „Všichni jsme ale doufali, že ho osvobodí, věřili jsme mu,“ dodal.
V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení.
Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.
Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle spisu Jiří Zeronik, zakladatel GEPO, který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu. Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, již obžaloba považovalo za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy a navrhl mu nejpřísnější trest 6,5 roku vězení. Jirkův vinu odmítal.