První jednotka americké armády dostane již v září hypersonické zbraně
NOVÁ ARMÁDNÍ TECHNOLOGIE
Armáda Spojených států pracuje na vývoji první hypersonické rakety. Technologie má být kompletně dokončena už v září letošního roku, následovat budou ostré testy, které budou probíhat další dva roky, podílet se na nich bude také americké námořnictvo. Pro server Defense News o tom informoval jeden z armádních důstojníků, který má zapojení nového zbraňového systému na starost. Není tajemstvím, že podobnou technologii testuje také Čína nebo Rusko.
„Na konci tohoto fiskálního roku, tedy v září, bude vybrané jednotce dodáno veškeré potřebné vybavení a školení,“ řekl generálporučík L. Neil Thurgood na začátku února. Vybraná jednotka, kterou armáda nechce blíže specifikovat, se podle něj již nyní připravuje na budoucí výcvik.
První test hypersonické rakety proběhl podle amerického ministerstva obrany již v březnu 2020 odpálením cvičné střely z Havaje. Test proběhl úspěšně a střela zasáhla cíl, uvedlo ministerstvo. Podle Thurgooda byl obzvlášť náročný zejména vývoj samotného těla rakety. O jeho výrobu se postará soukromá alabamská společnost Dynetics, mezi jejíž časté zákazníky patří právě americké ministerstvo obrany nebo Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Hypersonické střely jsou schopné létat rychleji než Mach 5 – tedy více než pětinásobek rychlosti zvuku – a mohou manévrovat mezi různými výškami a azimuty, takže je obtížné je detekovat. Hypersonické zbraně mohou proniknout i do kosmického prostoru, ale většina letu nebo celý jejich let probíhá v atmosféře – rakety totiž „klouzají“ po jejím horním okraji.
Raketa se skládá z hlavice zbraně, naváděcího systému, kabeláže a tepelného ochranného štítu (vlivem atmosférického tření dochází k extrémnímu zahřívání). USA také pracují na vývoji účinného obranného systému proti těmto raketám, neboť na jejich vývoji pracují i Číňané nebo Rusové.