Nejlepší česká architektura. Podívejte se na nominovaná díla na prestižní ocenění

Česká cena za architekturu

Nejlepší česká architektura. Podívejte se na nominovaná díla na prestižní oceněníNOVÉ
Atelier Kunc architects: Rodinný dům Neveklov Foto: Foto: Jan Vrabec
7
Panorama
  • Tereza Kozlová
Sdílet:

Česká komora architektů vyhlásila třetí ročník České ceny za architekturu. Tentokrát se o titul ucházelo 145 děl, z nichž nyní mezinárodní odborná porota vybrala 33 užších nominací. Své práce mohli do soutěže přihlásit sami autoři, ale jejich přihlášení mohlo být iniciováno i členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem. Jména finalistů ČCA a držitele hlavní ceny budou vyhlášena 19. listopadu.

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky mezi lety 2013 a 2017. Oproti prvním dvěma ročníkům vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce – letos jsou téměř dvě třetiny realizací z roku 2017. Novostavby převládají nad rekonstrukcemi a činí rovněž přibližně dvě třetiny z přihlášených projektů. Potvrzuje se, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, v letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy polovinu přihlášených děl.

Za více než 2/3 projektů stojí soukromí investoři. U veřejných zakázek je pak větší podíl rekonstrukcí, tvoří skoro polovinu. Pouhé dvě stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o přestavbu kina na multifunkční kulturní zařízení v Plané (viz Echo č. 19/ 2018) a obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli. Z pohledu investic jsou v letošním ročníku zastoupena jak díla drobná, tak i s vyššími investičními náklady (sem spadají především univerzitní a školní budovy či bytové komplexy).

Třetina přihlášených realizací vznikla v Praze nebo Brně, z krajů vede v počtu děl ucházejících se o ocenění Středočeský kraj před Moravskoslezským, Zlínským, Jihomoravským a Plzeňským krajem. Nejméně staveb je z krajů Karlovarského, Pardubického a Ústeckého (vždy po dvou dílech). Typologicky tvoří polovinu přihlášených staveb projekty pro bydlení. Dále jsou zastoupena kulturní a společenská zařízení, školy a vzdělávací objekty nebo sportovní stavby.

Velmi málo je veřejných prostranství či krajinářských počinů. Mezi přihlášenými najdeme tři sakrální stavby a také památky, například rekonstrukci hřebčína v Kladrubech nad Labem, národní kulturní památky. Stejně jako v předchozích ročnících je v soutěži zastoupeno minimum projektů, jejichž autorkami jsou ženy, ačkoli počet studentek a studentů architektury je dlouhodobě víceméně vyrovnaný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Foucaultovo kyvadlo, výsuvná podlaha a ocelové kování. Podívejte se do Letenské vodárny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články