Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům
VOLBY V TURECKU
Turecko na své území nevpustilo dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci při nedělních prezidentských a parlamentních volbách v Turecku působit jako pozorovatelé.
Poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo podle agentury DPA krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Krátce před startem musel vystoupit z letadla. Podle DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.
Parlamentní shromáždění OBSE večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. „Jsme zklamáni tímto krokem tureckých orgánů, který by se mohl negativně projevit na práci mezinárodní pozorovatelské mise,“ uvedla OBSE. Jde údajně o porušení pravidel, podle nichž složení pozorovatelského týmu nesmí ovlivňovat stát, který misi pozval.
Hunko byl podle DPA v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o „nedemokratických a neférových podmínkách“ hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.
Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP řekl DPA, že Hunko je „horlivý podporovatel“ PKK. „Tak, jako by Německo neumožnilo vstup do země stoupencům teroristických organizací, tak je důsledný i postoj turecké vlády,“ řekl Yeneroglu.
Hunko zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.
Poslanec Jabar Amin za švédské Zelené agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas. „Právě před chvílí jsme byli informováni, že Jabaru Aminovi bylo zabráněno ve vstupu do Turecka. Kontaktovali jsme v záležitosti zástupce Turecka a požádali o vysvětlení,“ uvedl mluvčí švédského ministerstva zahraničí Gunnar Vrang.