Zlatý podraz vzdává hold československým basketbalistům

skutečné události

Zlatý podraz vzdává hold československým basketbalistůmNOVÉ
Foto: NATÁČENÍ FILMU ZLATÝ PODRAZ – ČSR VS. ŠVÝCARSKO Foto:

Foto: zlatypodrazfilm.cz

1
Panorama
Sdílet:

Snímek Zlatý podraz režiséra Radima Špačka představuje na základě skutečných událostí a postav příběh československých basketbalových šampionů a mistrů Evropy z roku 1946. Film, který ve čtvrtek 25. října vstoupil do kin, je příspěvkem ke 100. výročí republiky a vzdává hold československým sportovcům, kteří v minulosti prokázali svoji odvahu.

„Příběh československých basketbalistů ve Zlatém podrazu slouží k popisu toho, s jakými problémy se tehdejší mladí lidé potýkali, jak jim nejprve nacistický a posléze i komunistický režim bránily v rozletu. A jak se museli těžce rozhodovat, pokud si chtěli zachovat svou čest,“ uvedl Špaček na setkání s novináři.

„Ten film měl od začátku ambici být velice důležitou součástí oslav sta let, republiky, sta let země, kde jsme doma,“ dodal novinář Jakub Bažant, který je jedním ze trojice scénáristů. Doplnili ho Kristina a Nedvědová a Jiří Závozda, který podle Špačka stojí za zrodem námětu.

Film začíná v roce 1938 a sleduje osudy mladých československých basketbalistů, kteří pod vedením trenéra Jaroslava Valenty a posléze jednoho z hráčů Františka Prokeše získali titul na prvním poválečném Mistrovství světa v Ženevě. Snímek přibližuje nejen osobní problémy a lásky hráčů, na pozadí vývoje v době nástupu komunismu ale především představuje komplikace a změny poměrů v československém sportu, kterým tým musel čelit, a to včetně dramatického souboje se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži v roce 1951.

Do hlavní dvojice obsadil Špaček mladého herce Filipa Březinu, pro kterého byla role Františka první velkým hereckým počinem, a polskou herečku Patrycji Volny známou z filmu Přes kosti mrtvých režisérky Agnieszky Hollandové. Duo doplnil Zdeněk Piškula, Simona Lewandowská, Stanislav Majer či Alena Mihulová. Za kameru usedl držitel mnoha českých lvů Vladimír Smutný, který stojí za vznikem filmů, jako je Kolja či Vratné lahve.

Režisér Radim Špaček získal v minulosti řadu filmových ocenění. Za film Pouta obdržel pět Českých lvů, pět Cen České filmové kritiky a řadu mezinárodních ocenění. Je také režisérem televizního seriálu Svět pod hlavou, za který má rovněž sošku lva. Je oceňovaným dokumentaristou.

Čtěte také: VIDEO: Vzdorovali nacistům i železné oponě. Ambiciózní film Zlatý podraz

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články