Odklady nájmů nám kupují čas. Na nových smlouvách se musíme domluvit, říká šéf Fruitisima

Odklady nájmů

Odklady nájmů nám kupují čas. Na nových smlouvách se musíme domluvit, říká šéf FruitisimaRozhovor
Šéf a zakladatel firmy Fruitisimo Jan Hummel. Foto:

Fruitisimo

2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Po otevření obchodů se musíme dohodnout na nových podmínkách ohledně nájmů, jinak to nezvládneme. Tvrdí to zakladatel prodejen Fruitisimo Jan Hummel, podle kterého je zatím přístup pronajímatelů vstřícný. Obavy však má z následujícího období, ve kterém nemá žádný obchodník nic jistého a panuje také spousta nejasností ohledně návratu dřívějších tržeb. „Plošně se dá ale říci, že pokud se tržby nevrátí na 80 až 90 procent z dřívějška před zavřením, tak bude mít problém většina nájemců,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 Jan Hummel.

Jak jste se zatím vypořádali s plošným zavřením obchodů?

Na nás mimořádné opatření dopadlo tvrdě, protože 95 procent prodejen máme v obchodních centrech. Už v pátek 13. března jsme provedli sanitární den a hned druhý den se začalo vše zavírat. V současné době máme z osmdesáti obchodů otevřeny tři, které se dají obsluhovat přes okénko. Přes víkend, kdy se postupně zavíralo, jsme vytvořili e-shop a přešli jsme na online rozvoz. Docela se nám podařilo rozhýbat přísun tržeb, i když je to pořád málo a pokrývá to 10 až 15 procent běžných tržeb.

I tak to je ale více než mohou říct někteří ostatní podnikatelé.

Beru to tak, že mojí rolí je i sehnat práci pro zaměstnance, které platím. Celkem máme okolo 350 lidí, z toho je polovina franšízových.

Velké téma obchodníků jsou nájmy, které v obchodních centrech musí platit jako za běžného provozu. Jak se díváte na tuto problematiku a jaká je ochota pronajímatelů z vašeho pohledu o cenách jednat?

Musím říct, že zatím mám primárně pozitivní zkušenosti. Myslím tím, že nám dosud nikdo neposlal upomínku, že dlužíme nájem nebo že se rozjíždějí úroky. Vstřícně se k nám postavil Avion, který nám nájem odpustil. Přišly nám i nabídky, že máme zaplatit padesát procent nájmu, na to jsme však nepřistoupili. Většina nám sdělila, že po dobu co nebudeme platit nás ze svých prodejen nevyhodí a bude se vyčkávat. Zatím je to ale ve fázi předběžných rozhovorů a nic není dáno na papíře. Předpokládám, že na základě tržeb, které po otevření budou, se poté dohodneme na nových podmínkách. Pokud by se nám to nepodařilo, tak to nezvládneme. O tom jsem přesvědčený.

Plošně se dá ale říci, že pokud se tržby nevrátí na 80 až 90 procent z dřívějška před zavřením, tak bude mít problém většina nájemců. Nebude moc konceptů, které by mohly být v plusu za stávajících podmínek nájemních smluv.

Vaše prodejny jsou také na Slovensku a Maďarsku. Jak se tam vyvíjí situace ohledně jednání o nájmech?

Na Slovensku jsme rovnou také dostali od jednoho obchodního centra stoprocentní slevu. Záleží to ale hlavně na jednotlivých pronajímatelích, zda si to mohou dovolit nebo ne. V dubnu jsme měli otevírat také pobočky v Polsku a Německu. Všechno bylo připravené a zatím se tedy nic neděje. Co mám své informace, tak v obou zemích je přístup od pronajímatelů vstřícnější.

Foto:

Echo24

Pomůže vám odklad nájmů o tři měsíce?

Primárně nám to dává čas na jednání s obchodními centry. Je to lepší než žádná úleva. Přesto je mým názorem, že důležitější než odklad nájmů je úprava nájemních podmínek do budoucna. Měla by tam být i ustanovení, k možnosti ukončení smluv nebo prostor k otevření jednání. Mohla by tam být obsažena i varianta, že nájemce může dobrovolně skončit. Smlouvy jsou sice na dobu určitou ale při nepovedeném jednání by se mohla smlouva ukončit. Samozřejmě, že by se to projevilo ve ztrátě, protože máte vybavenou prodejnu.

Jak zatím hodnotíte vládní pomoc?

Mám pocit, že je to vždy dobře myšlené. Na druhou stranu do toho přijdou různé zájmy, které to zkreslí a změní původní zadání. To je pak hůře použitelné. Co mi vadí zejména, je čas, protože pomoc by měla přijít okamžitě. Pro malé a střední podniky by bylo i výhodné, kdyby dostaly méně peněz ale rychleji. Byla by to výraznější pomoc i také v ohledu, že by firmy věděly, že mají nějakou jistotu. Pokud budu vědět, že dostanu úvěr za měsíc, tak mohou jednat s bankou a investory a mám jistotu, že dostanu garanci na půjčku. Nejistota tak hraje velkou roli a do konce nevíte, jak na tom budete.

Čtěte také:

Chtít po nás nájmy je nemravné. Dopadne na nás krize, říká jednatel obchodů Pierre Cardin

Překonali jsme vše, ale tohle bez pomoci státu nezvládneme, říká šéf oděvní firmy Blažek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články