VIDEO: „Líbal bych tě, hladil“. 12leté dívky oslovilo během deseti dnů 2458 mužů
Osvětový film
Když si režisérské duo Vít Klusák a Barbora Chalupová založilo na serveru Lidé.cz falešný profil 12leté dívky, oslovilo „Týnušku“ jen za prvních 5 hodin přes 80 starších mužů. A to, co mělo být krátkým virálním videem upozorňujícím na vzrůstající čísla zneužitých dětí na českém internetu, se v tu chvíli přerodilo v celovečerní dokumentární film V síti.
Muži, kteří falešnou dívenku oslovili, ji vyzývali ke společné masturbaci prostřednictvím videohovoru. Posílali jí také fotografie svých genitálií nebo odkazy na pornografická videa, včetně zoofilních. Tvůrci dokumentu v souvislosti s tím odkazují na statistiky, podle nichž bezmála třetina českých dětí na vlastní oči zažila, že před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Své dílo proto pojali jako psychosociální experiment, jímž se snaží upozornit na to, co může děti ve věku 11 až 13 let na internetu potkat.
Tvůrci dokumentu nakonec založili tři falešné facebookové profily dívek, které mají 12 let. Tyto dívky však ve skutečnosti hrály tři herečky, které vypadají velmi mladě. Na falešných profilech se pak použily i skutečné fotografie z dětství hereček, aby vše vypadalo autenticky. „Vycházeli jsme z toho, že naše holky nesmí začít koketovat, že nesmí ty chlapy zvát na setkání, že ta iniciativa musí být vždy na straně toho muže,“ uvedl režisér dokumentu Vít Klusák.
Při experimentu dívky oslovilo během deseti dnů 2458 mužů. Někteří ti chlapi podle režiséra jakoby komunikovali podle nějakého vzorce. Prvních pár minut vedli rozhovor nevinně, poté však stočili řeč na líbání, sex a masturbaci.
Psycholožka Zora Dušková v ČT uvedla, že ji překvapila zběhlost, s jakou muži vstupovali do kontaktu s dívkami a jak okamžitě odhalovali i svůj sexuální motiv. Václav Písecky, který působí u policie v Praze jako vedoucí odboru analytiky a informační kriminality, České televizi uvedl, že s nástupem videochatů se predátoři na internetu už nemaskují, vystupují pod svým jménem a ani nezakrývají tvář. “Rovnou dítě osloví s konkrétní nabídkou, nebo konkrétním požadavkem o co jim jde,” uvedl Písecký.
„Virtuální predátoři se často skrývají za falešným dětským profilem, což jim usnadňuje oslovit ‚vrstevníky‘. Pomocí sofistikovaných triků si brzy získají důvěru dítěte a snaží se z něj vylákat obnažené selfie. Jakmile se jim to podaří, začnou dítě vydírat tím, že jeho fotky zveřejní například na Facebooku, nebo rozšíří na jeho škole,“ uvádějí Klusák s Chalupovou. Ti využívají hereček vydávajících se za nezletilé dívky a s jejich pomocí odtajňují chování a praktiky sexuálních predátorů. Dokument graduje až k momentům, kdy pod dohledem štábu a ochranky dochází k setkáním dívek s pedofily.
„Film chystáme i v kratší a sexuálně neexplicitní verzi, aby byl přístupný i dětem, jichž se týká,“ slibují filmaři na Hithitu. Tam stihli za několik dní vybrat dvojnásobek 850 tisíc korun, o něž na počátku žádali. Kampaň přitom poběží až do poloviny června. Tvůrci už za slíbené prostředky nad rámec původního požadavku slíbit film dodat v co nejvyšší možné kvalitě a také spustit osvětovou kampaň, která by měla cílit na školy.
Dokument V síti vzniká v produkci Hypermarket Filmu, koproducentem je Česká televize.