Nález Titaniku byl krycí historkou pro tajenou operaci. USA hledaly ztracené ponorky
NEJSLAVNĚJŠÍ KATASTROFA
Osmdesátiny oslaví 30. června americký oceánolog Robert Ballard, který se proslavil v polovině 80. let, když se mu podařilo v hlubinách Atlantiku nalézt vrak Titaniku. Objev legendární lodi byl ale jen "vedlejším produktem" pátrání po ztracených jaderných ponorkách Thresher a Scorpion.
Americké námořnictvo, které hradilo velkou část nákladů Ballardovy výpravy, to využilo jako vhodnou krycí historku pro utajení své operace.
Sázka na Roberta Ballarda nebyla náhodná, po univerzitě totiž sloužil v druhé polovině 60. let u amerického námořnictva a později se jako rezervista zapojoval do vojenským operací. Ballard, kterého k průzkumu moře přitáhl Verneův román Dvacet tisíc mil pod mořem a získal doktorát z mořské geologie, používal pro průzkum mořského dna videokamery, které měly v porovnání s běžně nasazovanými sonary řadu výhod. Díky této metodě pak objevil nejen ztracené ponorky nebo Titanik.
Například v roce 1989 objevil vrak německé válečné lodi Bismarck, kterou britské loďstvo potopilo v Atlantském oceánu po dramatickém souboji v květnu 1941, v roce 1998 našel na dně Tichého oceánu vrak letadlové lodi Yorktown, potopené japonskou ponorkou v proslulé bitvě o atol Midway, či v roce 2002 vrak torpédoborce PT-109, jehož potopení japonskou válečnou lodí Amagiri 2. srpna 1943 přežil pozdější americký prezident John Fitzgerald Kennedy.