O upadající Mladou frontu se zajímají Slováci. Přišli s výhodnější nabídkou než Strnad s Vítkem
Mladá fronta v insolvenci
O vydavatelství Mladá fronta, které se nachází v úpadku, projevila zájem společnost Crane Constancy Investments SE. Spořitelní družstvo vlastněné slovenskými podnikateli Michalem Martinkem a Braněm Prieložným odkoupilo od vydavatelství největší pohledávku a zvažuje kapitálový vstup do Mladé fronty. Další nabídky na úvěrové financování již dříve oznámily skupiny CPI Property Group Radovana Vítka a Czechoslovak Group Michala Strnada.
„To, že největší pohledávku drží společnost Crane Constancy Investments, považuji pro naše vydavatelství za jednoznačně příznivou zprávu. Její vlastníky znám, právě s touto společností jsme v uplynulých týdnech jednali o možnosti kapitálového vstupu do Mladé fronty,“ uvedl generální ředitel Mladé fronty Jan Mašek.
Martinko s Prieloznym tvrdí, že mají zájem o to, stát se v budoucnu strategickým partnerem vydavatelství. „Jedná se o největší zajištěnou pohledávku za Mladou frontou, což nám garantuje silnou pozici v probíhajícím insolvenčním řízení a do budoucna významný vliv na fungování firmy. Nechceme připustit, aby vydavatelství s takovou tradicí a potenciálem insolvenční řízení zbytečně poškodilo,“ zdůvodnil transakci Michal Martinko.
Realitní skupinu CPI Property Group většinově vlastní miliardář Radovan Vítek. Skupinu Czechoslovak Group ovládá miliardář Michal Strnad. Firmu CSG přitom v minulosti označili zástupci Mladé fronty i její majitel František Savov za původce insolvenčních návrhů, které byly na společnost podané.
Společnost Mladá fronta se dostala pod tlak poté, co jí úvěrující banka v důsledku insolvenčního řízení zesplatnila provozní úvěr. Představenstvo společnosti poté požádalo o ochranu před věřiteli a management zahájil proces krizového řízení, jehož cílem je dosáhnout reorganizace při zachování provozu společnosti a pracovních míst. Kromě zajištění provozního financování prostřednictvím úvěru vedení společnosti pokračuje v jednáních s potenciálními investory.
Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala v listopadu 2019 pražská společnost Bazcom. Mladá fronta ho považuje za šikanózní. Vydavatelství se podle Maška stalo obětí obchodní války podnikatelských skupin. Bazcom později svůj návrh vzal zpět, objevil se ale nový, podaný firmou Bizpoint. S pohledávkami se v něm zatím přihlásily společnosti Bizpoint a Bohemia Silver, v součtu po Mladé frontě požadují téměř 16 milionů korun.
Krajský soud v Českých Budějovicích stanovil Mladé frontě insolvenční správkyni. Je jí Petra Hýsková, která má na starosti i konkurz firmy Heavy Machinery Services, jež vyráběla vagony a dluží přes 3,3 miliardy Kč.
Mladá fronta, kterou vlastní podnikatel František Savov, vydává ekonomický týdeník Euro a další časopisy. Divize Online provozuje ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných on-line titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 200 nových titulů.
Podnikatel Savov je v ČR obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů, žije v Londýně. Loni v prosinci v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Savov v rozhovoru také řekl, že o jeho majetek usiluje firma Czechoslovak Group. Michal Strnad z Czechoslovak Group DVTV sdělil, že se těžko může k tvrzení Savova vyjadřovat.