Konkurence pro Ruzyni? Penta chce prodat letiště ve Vodochodech Číňanům

Letiště Vodochody

Konkurence pro Ruzyni? Penta chce prodat letiště ve Vodochodech ČíňanůmNOVÉ
Vizualizace letištního terminálu ve Vodochodech Foto:

Foto: Letiště Praha – Vodochody

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Finanční skupina Penta vyjednává ohledně prodeje areálu letiště ve středočeských Vodochodech s čínskou státní skupinou Citic. Ta by mohla zrealizovat dlouholetý plán, který si klade za cíl postavit mezinárodní letiště pro nízkonákladové aerolinky, informují úterní Hospodářské noviny. Původní odhady nákladů projektu mluvily o čtyřech miliardách korun.

„Čistě v obecné rovině: myšlence strategického partnera se nebráníme a nebránili jsme se jí ani v minulosti,“ řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Další podrobnosti možného prodeje nechtěla komentovat jak skupina Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, tak ani čínský Citic, kde působí i někdejší místopředseda představenstva CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle ředitele letiště Martina Kačura proběhla ve Vodochodech analýza hospodaření, souvislost s prodejem areálu ale nepotvrdil.

Penta také vlastní továrnu na výrobu letadel Aero Vodochody, která patří k největším producentům letecké techniky v Česku. Historicky tato firma dokonce drží celosvětový primát ve výrobě vojenských proudových cvičných letadel. Letos v únoru oslavila 100 let své existence.

Samotná továrna ovšem údajně není součástí obchodu mezi Pentou a Číňany. Letiště aktuálně slouží právě pro letadla, které testuje a udržuje Aero, přičemž roční provoz vychází na zhruba 50 milionů korun.

Původní plán na přebudování vojenského letiště, který Penta získala společně s koupí Aero Vodochody, počítala s náklady okolo čtyř miliard korun. Ročně měly Vodochody odbavit přes tři miliony lidí, od začátku projektu se ovšem skupina potýkala s nemalým odporem ze strany nedalekých obcí, které měly obavy z přílišného hluku.

V posudku ministerstva životního prostředí se taktéž mluvilo o podmínce vybudovat nájezd na dálnici D8, která vede z Prahy na Drážďany. V územním plánu ovšem stavbu blokuje obec Odolena Voda.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Společnosti Philip Morris ČR se daří. Loni jí vzrostl čistý zisk o 10,1 %

Česká republika snížila o 14,8 miliardy zahraniční dluh, přesto dosahuje téměř 82 % HDP

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články