Česko málo testuje, kritizuje virolog Hirsch. Za příklad dává Německo nebo Jižní Koreu
Testování na koronavirus
Virolog Ivan Hirsch kritizuje, že se v Česku málo testuje na koronavirus. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce poukázal na to, že se vládě nabídly univerzity nebo Akademie věd ČR, které jsou schopny dát k dispozici své velké kapacity. V jejich pražských laboratořích se však ještě nezačalo testovat. Podle předsedy Ústředního krizového štábu ČR Romana Prymuly by se na Akademii věd mělo testovat „už od úterý nebo středy příštího týdne“.
Podle Ivana Hirsche z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zatím není Česká republika z nejhoršího venku. „Nejsme na tom určitě špatně, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme na tom spíše dobře, ale že bychom byli ze všeho venku, to si nemyslím,“ řekl.
Lékař označil za riziko to, že se v ČR netestuje ve větším množství. „Měla by se vylepšit diagnostika a epidemiologie. Nejsme na tom ve srovnání s některými jinými zeměmi úplně dobře,“ podotkl virolog s tím, že naopak ve srovnání s některými jinými státy je na tom tuzemsko dobře.
„Podobně jako nejsou roušky, tak nejsou diagnostické soupravy. A platí to pro celý svět. Jedna z nejlepších zemí, kde se dobře diagnostikuje, je třeba Německo, kde si výrobce diagnostických souprav přivlastnili a nemůže vyvážet nikam jinam, musí zásobovat německý trh,“ dodal Hirsch.
Za vzor dává Česku také Jižní Koreu. „Země, kde se podařilo epidemii zploštit, což je například Jižní Korea, tak tam se velmi dobře testuje. Tady vidím prostor pro zlepšení v ČR,“ řekl virolog. Podle Hirsche by právě k tomuto účelu byl potřeba národní koordinátor, který by měl koordinovat to, co dělají stávající zařízení a univerzity.
„Může se k tomu přidat kapacita akademické obce, která se k tomu přihlásila. Je to už povoleno univerzitě v Olomouci, Brně a Českých Budějovicích. Žádný pražský ústav ale, i když se k tomu vehementně hlásí, zatím povolení nemá,“ uvedl Ivan Hirsch.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula tvrdí, že se pražské ústavy zapojí v úterý nebo ve čtvrtek. „Ten model bude představen příští týden. Chceme mít pět takových koordinujících osob pro jednotlivé segmenty a budeme do tohoto modelu zapojovat i armádu jako posilující prvek. To znamená, že chceme potenciálně infekční jedince odchytávat velice záhy, do třetího dne, abychom je byli schopni vytrasovat,“ řekl epidemiolog Prymula.
Problém vidí ale v rychlotestech. „Jejich spolehlivost není taková, jak se předpokládalo. Musím říci, že jejich pozitivita je někdy až od pátého dne. To znamená, že když člověk nemá klinické příznaky, prakticky vždy ty testy vycházejí negativní,“ řekl Prymula. Očekává, že na Akademii věd ČR by se mohlo začít testovat od úterý nebo středy. Vědci by si tam testovací sady měli vyrábět sami a nespoléhat na dodávky ze zahraničí.
V ČR bylo k nedělní deváté hodině ranní provedeno 15 584 testů na Covid-19, z nichž 1 047 vyšlo negativních. Tuzemsko však v počtu testování na obyvatele zaostává například za Jižní Koreou.