Rogera Scrutona vyhodili kvůli překrouceným výrokům. Nyní se mu magazín omluvil
Štvanice na filozofa
Sir Roger Scruton, významný filozof a výrazná figura britské konzervativní strany, musel na jaře opustit pozici ministerského poradce kvůli údajným islamofobním a antisemitským výrokům v levicovém magazínu New Statesman. Ty však byla podle audiozáznamů překroucené, médium se nyní muselo Scrutonovi veřejně omluvit. Pro filozofa šlo o velmi nepříjemnou zkušenost, s omluvou je ale spokojen. Deníku Echo24 to oznámil přímo Roger Scruton a podrobnosti vysvětlil v tiskové zprávě.
Scruton měl britské vládě radit ohledně architektury a rozvoje, rozhovor pro časopis New Statesman ale vyvolal takový rozruch, že byl nakonec propuštěn. To ale nakonec rozdmýchalo ještě větší diskuzi, jelikož se později ukázalo, že jeho slova byla zástupcem šéfredaktora magazínu Georgem Eatonem upravena tak, aby vyzněla mnohem problematičtěji.
Sir Roger Scruton.https://t.co/ypb5fJiDKp
— New Statesman (@NewStatesman) July 8, 2019
Pobouření vyvolaly především tři pasáže. V jedné měl Scruton označit Číňany za roboty, ve druhé měl být antisemitský a ve třetí měl být islamofobní a bránit maďarského premiéra Viktora Orbána. Více jsme o jeho výrocích psali zde.
Omluva časopisu New Statesman Scrutona potěšila. Médium se mu muselo veřejně omluvit v magazínu i na Twitteru. Jeho slova, která padla v rozhovoru, jsou nyní volně dostupná v audiozáznamu i textovém přepisu. „Tato zkušenost byla velice nepříjemná, v neposlední řadě kvůli rychlému odsouzení ze strany médií i politického sektoru. Obzvlášť mě znepokojilo chování ministra (James Brokenshire, pozn. red.), který mě vyhodil na základě článku, aniž by se mě zeptat, jak přesně reprezentuje to, co jsem řekl,“ uvedl Scruton v tiskové zprávě.
„Byl jsem udiven komentáři, které zazněly z 10 Downing Street, a skutečností, že Konzervativní strana neučinila žádné kolektivní úsilí pro mou obranu,“ doplnil filozof. Zároveň dodal, že díky těmto znepokojivým událostem aspoň vytanula na povrch morální krize strany, ke které přes to všechno stále patří.
Za filozofa se postavili jeho britští i čeští přátelé. V Česku se jednalo především o bývalé disidenty Pavla Bratinku, Ivana Havla, Daniela Kroupu, Petra Pitharta a Alexandra Vondru, kteří znají Scrutona z doby komunismu, kdy jezdil do Československa pořádat podzemní semináře. Ti odeslali britskému ministru Jamesi Brokenshireovi, který Scrutona vyhodil, dopis protestující proti jeho propuštění.
V Británii se hlavním zastáncem Scrutona stal novinář Douglas Murray. Tomu se podařilo získat originální nahrávku rozhovoru, přepis pak zveřejnil v pravicovém časopise The Spectator. Tam dokázal, že Eaton odpovědi překroutil ještě víc, než se předtím zdálo.