Chuť Britů na gin je nenasytná. Letos koupili rekordních 47 milionů lahví
Prodej alkoholu
- red,
Britové pokořili rekord v množství nakoupených lahví s ginem. Za letošní rok si jich pořídili přes 47 milionů, což souvisí mimo jiné s množstvím špičkových destilátů jako například Sipsmith, píše britský The Guardian. Prodej ginu se za posledních šest let zdvojnásobil a dosáhl prodeje o hodnotě 1,2 miliard liber.
Údaje zpracovalo obchodní sdružení Wine and Spirit Trade Association (WSTA) za období 12 měsíců, končilo posledním zářím. Zároveň se ukázalo, že ginu se prodalo ve Spojeném království více než kterékoliv jiné lihoviny. Ve srovnání s předchozím rokem si gin polepšil o sedm milionů lahví.
Výkonný ředitel společnosti WSTA Miles Beale uvedl, že lidé nejsou unaveni ze zkoumání nových značek ginů, což prospívá faktu, že je k dispozici více než sto značek. Supermarkety se připravují na rekordní prodeje během vánočních svátků. Společnost Co-op rozšířila sortiment prémiové řady ginů, zavedla značky jako Whitley Neil a Sipsmith.
Oproti předešlému roku očekává během vánočního prodeje nárůst o 30 procent i společnost Sainsbury. „Britská chuť na gin je zdánlivě nenasytná a mnoho pohybu na trhu pochází z prémiových řad ginů,“ uvedla ředitelka společnosti Sainbury Judith Batchelarová. „Zatímco mnoho lidí bude nakupovat ginové nápoje během slavnostní večírkové sezóny, zaznamenali jsme i nárůst tržeb za dárky. Krásné lahve s prémiovým ginem se staly populární alternativou ke sladové whisky,“ dodala.
Ve Velké Británii se konzumuje asi šest procent produkce skotské whisky. Ta má celkově ve světě větší popularitu. Některé destilérky se rozhodly i pro produkci whisky, ale musí čekat minimálně tři roky, než ji budou moci podle zákona uvést na trh, takže mezitím pálí gin, který je rychlou cestou k penězům.
Podle Euromonitoru by se gin měl v roce 2020 dostat na prodej ve výši 1,37 miliard liber a předehnat skotskou whisky, u které se očekává prodej 1,12 miliardy, psalo BBC. V minulém roce v Británii vzniklo čtyřicet nových palíren, což je velký rozdíl oproti roku 2010, kdy jich bylo celkem v provozu pouze 116. Kromě vzniku nových palíren přispívá k většímu prodeji i experimentování s přísadami a rostoucí obliba dražších prémiových řad ginu.