Vědci stvořili prvního hybrida mezi opicí a člověkem
PĚSTOVÁNÍ ORGÁNŮ
Vědci poprvé vložili lidské kmenové buňky do opičího embrya, aby nahradili vlastní geny důležité pro formování orgánů. Podle vědců jde o další významný krok k pěstování náhradních lidských orgánů pro transplantaci v tělech zvířat, informuje španělský list El País.
Tým vědců tvořený z členů amerického Salk Institute a španělské Murcia Catholic University modifikoval opičí embrya tak, aby deaktivoval geny důležité pro budoucí vývoj orgánů. Poté výzkumníci do embrya vložili lidské kmenové buňky schopné vytvořit jakýkoliv typ tkáně. Výsledkem tohoto procesu by byla opice mající v těle lidské buňky. Vědci však pokus v tomto stádiu zastavili.
Tým pracoval na výzkumu v Číně, aby se vyhnul potížím se zákony. „Výsledky jsou velmi slibné,“ řekla listu El País členka týmu Estrella Núñezová s tím, že podrobnější výsledky chtějí sdělit až v publikaci v některém mezinárodně uznávaném vědeckém časopise. Ve výzkumu budou pokračovat, kromě opic se pokouší o podobný postup například i u prasat či hlodavců.
Japonsko posvětilo testování krys s lidskými orgány
Španělští a američtí vědci nejsou jediní, kteří se snaží o průlom v pěstování lidských orgánů. Japonské ministerstvo vědy schválilo v tomto týdnu výzkumníkům průlomový projekt – mají testovat krysu, která bude jakýmsi hybridem. Ta by totiž měla mít část lidských orgánů. Japonské ministerstvo je historicky prvním vládním úřadem, který něco takového podpořil. Více jsme o tom psali zde.