Vědci našli prehistorickou žábu v jantaru. Potkala se s dinosaury
Zkamenělina z dob dinosaurů
Zní to jako zápletka Jurského parku. Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařil fantastický úlovek. Při vykopávkách v Barmě narazil na jantar se zachovalými pozůstatky prehistorické žáby z doby před 99 miliony lety. Zkamenělina poskytuje dosud nejranější důkaz o tom, že žáby obývaly vlhké tropické lesy v období křídy. Informace o nálezu tým zveřejnil prostřednictvím prestižního vědeckého časopisu Nature.
Earliest rainforest frogs preserved in 100 million-year-old amber: https://t.co/jtwjaIV7pe @GemmaTarlach pic.twitter.com/dgBzYcG0mL
— Discover Magazine (@DiscoverMag) June 14, 2018
Na pravěké fosílii lze viditelně rozeznat dvě přední končetiny, přičemž na konci každé z nich jsou čtyři dlouhé prstní kosti. Hlavu tvora pak lze identifikovat na základě umístění očních důlků. Pravěký obojživelník v jantaru měří asi dva centimetry.
„Upřímně jsem stále v úžasu nad tím, že v jantaru jsou k nalezení i žáby. Je to mimořádný zážitek držet tyto malé skvosty a vidět části žab, které vypadají, jako kdyby tam byly od minulého měsíce,“ popsal své pocity z nálezu člen vědeckého týmu a pracovník floridského přírodovědného muzea, David Blackburn.
Současně upřesnil, že nálezy takto starých žabích zkamenělin, které navíc mají dobře zachované i malé kůstky, jsou téměř nevídané. „Je to velmi neobyčejné,“ dodal pro Washington Post. Podobně hovořil i druhý člen týmu, Dr. Lida Xing z čínské univerzity geovědy, který nález označil za „zázrak“.
Vědecký tým již žábu klasifikoval jako nový živočišný druh, a to Electrorana limoae. Navzdory časové propasti téměř 100 milionů let Electrorana nese podobné znaky s dnešními druhy žab, především pak s kuňkou obecnou a ropuškou.
První žáby se vyvinuly v období druhohor, asi před 200 miliony lety. K výrazné diverzifikaci žabích druhů došlo krátce po hromadném vymírání na konci křídy, před 66 miliony lety.