Učitel prestižní Eton College kritizoval radikální feminismus. Přednášku nestáhl, tak ho vyhodili
VYHAZOV ZA KRITIKU
Studenti prestižní chlapecké střední školy Eton College bojují proti vyhazovu učitele Willa Knowlanda. Ten ve své přednášce „Paradox patriarchátu“ kritizoval radikální feminismus, to se ovšem nelíbilo jeho kolegům. Když odmítl online seminář odstranit, dostal výpověď za porušení disciplíny. Krok vedení školy ale strhl bouři. Signatáři online petice, převážně studenti a rodiče, argumentují, že jeho výklad nevybočoval z roviny akademické debaty a vycházel z vědeckých zdrojů, založili pro něj i fond na případné soudní výlohy.
Videopřednáška „Paradox patriarchátu“ (viz níže) byla určena pro maturitní ročníky elitní chlapecké školy v rámci kurzu „Perspektivy“. Ten uvádí žáky do problematiky kritického myšlení, současných kontroverzní a společenských debat. Samotné video se věnuje tradičnímu vnímání mužských vlastností a připouští vrozené rozdíly ve schopnostech a predispozicích mezi muži a ženami. Podle Knowlanda tuto rovinu nicméně popírá třeba radikální feminismus.
Na tento postoj si stěžoval jeden z jeho pedagogických kolegů, v reakci na to ředitel prestižního gymnázia požádal Knowlanda, aby text stáhl, stejně jako videozáznam na Youtube. To učitel odmítl, čímž si vysloužil od vedení vyhazov za neuposlechnutí a porušení disciplíny. O osudu Knowlanda by měla definitivně rozhodnout 8. prosince správní rada Eton College.
Studenti ale s kroky chlapeckého gymnázia nesouhlasí a odstartovali petici za návrat učitele. Podle nich v přednášce nepadlo nic extrémně hanlivého, co by vybočovalo z tradiční akademické debaty. Dodávají, že sám učitel ve své přednášce citoval desítky vědeckých prací a podkladů a pro své závěry vycházel z ověřených akademických zdrojů. Ačkoliv ředitel školy později vysvětlil, že problém nebyl ve videu jako spíše v tom, že neuposlechl žádost vedení gymnázia k odstranění videopřednášky, nechápou, proč by video jako takové vůbec mělo zmizet.
Za Knowlanda se postavili nejen žáci, ale také někteří jejich rodiče i významní absolventi, k pondělnímu dni posbírali přes 1800 podpisů. Podporu vyjádřil i renomovaný harvardský profesor psychologie Steven Pinker, který napsal dopis řediteli Eton College. Mimo jiné vznikl fond, který má za cíl pokrýt soudní výlohy, pakliže by na to přišlo.
„Pan Knowland představil myšlenky ve svém videu s takovou akademickou nuancí a citlivostí, jaké lze kdy očekávat. Uvádí nejméně 41 akademických citací,“ píšou studenti v otevřeném dopise připojeném k petici. „Máme problém odhalit, kde video pana Knowlanda vykročilo z akademické debaty do roviny skutečně diskriminačního soukromého názoru,“ dodávají s tím, že problém nevidí v tom, jakým způsobem pedagog předložil myšlenky, ale v samotném charakteru myšlenek.
Dále píšou, že se Knowland jako zastánce menšinového a konzervativního názoru stal obětí většinového názorového proudu, jeho propuštění vnímají jako narušení svobodného myšlení na akademické půdě. Ve svém dopise se studenti také dotkli toho, že vyhazov Knowlanda přitíží situaci v jeho osobním životě, jelikož má několik dětí, přičemž jedno z nich trpí handicapem.
Eton College, které se nachází poblíž Windsoru, patří k nejelitnějším předuniverzitním školám v celém Spojeném království. Prošly jí desítky britských premiérů a studovali na ní i princové William a Harry z britské královské rodiny. Roční školné činí kolem 26 tisíc liber.