Rakouská úřednická vláda je terčem kritiky. Politici se prý schovávají před médii
Přístup vlády k médiím
Nová rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová se ve čtvrtek stala terčem kritiky novinářských organizací. Ministrům své úřednické vlády totiž rozdala pokyn, podle kterého se mají vyhýbat kontaktu s novináři a rozhovory poskytovat jen po předchozím souhlasu ze strany kancléřčina úřadu. Informovala o tom agentura APA.
Bierleinová, která se po pádu vlády kancléře Sebastiana Kurze stala první ženou v čele rakouského kabinetu, rozdala ve středu na prvním zasedání úřednické vlády ministrům dokument s názvem „Základní pravidla práce s médii“. V něm podle agentury APA kancléřka vyzývá, aby se ministři vyhýbali přímému kontaktu s novináři a rozhovory poskytovali pouze po předchozí dohodě s jejím úřadem.
Několik organizací rakouských novinářů ve čtvrtečním prohlášení uvedlo, že ani přechodná úřednická vláda se nemůže vyhnout kritické kontrole ze strany veřejnosti. Přímý kontakt jejích členů s novináři je proto podle nich „bezpodmínečně nutný“. Bierleinovou novináři vyzvali, aby pokyn vzala zpět. Uchlácholit se nedali ani vysvětlením, které v reakci na kritiku poskytl její úřad. Ten upozornil na „zvláštní formu“ současné vlády, ve které usedli místo politiků odborníci a úředníci.
První úřednická vláda v dějinách poválečného Rakouska má dovést zemi k předčasným volbám na začátku září. Prezident Alexander Van der Bellen se je rozhodl vypsat poté, co se rozpadla koalice lidovců (ÖVP) kancléře Kurze a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Důvodem bylo zveřejnění tajně pořízeného videa, na kterém tehdejší předseda FPÖ Heinz-Christian Strache před volbami v roce 2017 slibuje domnělé neteři ruského oligarchy státní zakázky výměnou za podporu své strany v předvolební kampani.