Vyhraje Berlusconi a Liga severu? Itálie očekává povolební pat

VOLBY V ITÁLII

Vyhraje Berlusconi a Liga severu? Itálie očekává povolební patNOVÉ
Volební kampaň Berlusconiho strany v Milánu Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět
Sdílet:

I v posledních průzkumech veřejného mínění dva týdny před parlamentními volbami v Itálii vede koalice strany Vzhůru, Itálie (FI) Silvia Berlusconiho s krajně pravicovou Ligou severu (LN) a Bratry Itálie (FDI). Nejsilnější samostatnou stranou zůstalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S). Po 4. březnu to tak stále vypadá na politický pat, napsala agentura Reuters.

V posledních dvou týdnech předvolební kampaně italské zákony zakazují zveřejňovat výsledky průzkumů. Za nového, dosud nevyzkoušeného volebního systému bude zřejmě strana či koalice potřebovat asi 40 procent všech hlasů pro zajištění stabilní většiny v parlamentu.

Ve všech třech průzkumech prováděných mezi 12. a 14. únorem má nejsilnější, středopravý blok podporu přibližně 35 procent voličů. Za ním je středolevá koalice kolem Demokratické strany (PD) premiéra Paola Gentiloniho, jejíž výsledek se ale v jednotlivých šetřeních rozchází od 28 až ke 34 procentům. M5S hodlá volit asi 28 procent Italů. Tato čísla se v průběhu posledních dvou měsíců takřka neměnila, vše tak směřuje povolebnímu patu. Ten by mohli odvrátit nerozhodnutí voliči, kteří podle průzkumu agentury Ipsos tvoří celou třetinu elektorátu.

„Stále jsou zde miliony nerozhodnutých voličů a nečekané události mohou nastat, volební matematika a voličské trendy ale říkají, že nejpravděpodobnějším vyústěním bude mrtvý bod,“ uvedl profesor politologie z římské soukromé univerzity LUISS Roberto D‘Alimonte.

Pakliže po volbách nebude nikdo schopen vytvořit funkční vládu, může se prezident Sergio Mattarella pokusit o sestavení úřednického kabinetu či koaliční vlády s širokou podporou, nebo vyhlásit volby nové. Lídři nejsilnějších stran zatím vylučují možnost vytvoření velké koalice například po vzoru Německa, většina odborníků ale očekává, že tento postoj se po 4. březnu změní.

Podle think-tanku Institut Jacquese Delorse italské volby poznamená nynější trojí krize: ekonomická, migrační a zastupitelská. Ústav zveřejnil zprávu, v níž varuje, že Italové mají pocit, že je partneři z Evropské unie opustili, což by se mohlo ve výsledcích odrazit.

„Volby konané 4. března rozhodnou o způsobu, jakým bude Itálie do evropských procesů zasahovat v následujících letech, které se jeví jako zlomové,“ uvádějí autoři zprávy. Zároveň poznamenávají, že 46 procent Italů je dnes toho názoru, že by se jejich zemi vedlo lépe mimo Evropskou unii. V roce 2012 bylo takových lidí v Itálii 29 procent.


Čtěte dále: Němci půjčí Čechům originál mnichovské dohody. Díky, vzkázal Stropnický

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články