Mučení, zmizení, válečné zločiny. Francie vydala zatykače na tři představitele Asadova režimu
REŽIM V SÝRII
Francouzský vyšetřující soudce vydal mezinárodní zatykače na tři vysoké představitele syrského režimu kvůli podezření ze spoluúčasti na mučení, nucených zmizeních a válečných zločinech. Informoval o tom list Le Monde. Zatykač byl vydán mimo jiné na nynějšího šéfa národní bezpečnosti Alího Mamlúka, jednoho z hlavních poradců syrského prezidenta Bašára Asada.
Vyšetřování se týká zmizení dvou Francouzů syrského původu, Mazena Dabbagha a jeho syna Patricka. Otec pracoval na francouzském lyceu v Damašku, syn zde studoval na filozofické fakultě. V listopadu 2013 byli zatčeni představiteli zpravodajské služby syrského letectva a posléze byli umístěni do věznice Mazza, jež se označovala jako centrum mučení syrského režimu.
Letos v létě byli otec se synem prohlášeni syrským režimem za mrtvé. Předběžné vyšetřování začalo v roce 2015 a bylo rozšířeno po vydání úmrtních listů.
Vedle Alího Mamlúka, který v době zmizení dvou Francouzů vedl syrskou rozvědku, byl zatykač vydán na šéfa zpravodajské služby syrského letectva Džamíla Hasana, na kterého byl už vydán zatykač i v Německu, a dále na šéfa damašské pobočky téže zpravodajské služby Abdas Saláma Mahmúda.
Vyšetřování domnělých zločinů syrského režimu probíhají v několika evropských zemích, například v Německu, Nizozemsku, Británii či ve Francii, připomněla agentura AP.
Jakákoli snaha stíhat členy Asadovy vlády dosud opakovaně vyzněla do prázdna, protože Sýrie neratifikovala ustavující dokument Mezinárodního trestního soudu (ICC). Čína a Rusko navíc v Radě bezpečnosti OSN vetovaly snahy mezinárodního společenství poskytnout ICC mandát k vytvoření zvláštního tribunálu pro Sýrii.