Tisíce Ukrajinců chtějí pracovat v Česku. Povolení úřadům trvá měsíce
NEDOSTATEK PRACOVNÍCH SIL
České firmy si stěžují, že úřadům příliš trvají všechny povolovací procesy pro pracovníky z Ukrajiny. Kvůli nízké nezaměstnanosti a rozjeté ekonomice chybí firmám lidi. České úřady přitom jen od začátku tohoto roku evidují více než dva tisíce žádostí ukrajinských občanů.
„Problémem jsou zdlouhavé povolovací procesy českých úřadů. Trvá přibližně sedm měsíců až rok, než zaměstnavatelem vytipovaný uchazeč o zaměstnání z Ukrajiny nastoupí do pracovního poměru. Zaměstnavatelům to samozřejmě ztěžuje nábor pracovní síly na Ukrajině,“ uvedl pro server Echo24 Miroslav Diro z Hospodářské komory.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle ministerstva vnitra, které žádosti schvaluje, je ale proces rychlý v případě, že je žádost v pořádku. „Délka řízení je ovlivněna samotnou kompletností žádosti, v případě, že je žádost bezproblémová a není potřeba žadatele vyzývat, je o žádosti rozhodnuto bezodkladně,“ uvedla serveru Echo24 Hana Malá z resortu vnitra.
Od počátku roku přitom ministerstvo zahraničí eviduje 2 230 žádostí o zaměstnanecké či modré karty. Ve srovnání se stejným období předchozího roku je to téměř padesátiprocentní nárůst. Resort přitom očekává ještě větší zájem. „Od 1. května tohoto roku budeme nabírat měsíčně 1600 žádostí,“ uvedla pro server Echo24 Irena Valentová z resortu zahraničí.
Pro firmy je přitom zaměstnávání Ukrajinců krizovým řešením, ke kterému přistupují, i když jim to přinásí nemalé dodatečné náklady na vyhledání vhodných uchazečů na Ukrajině, jejich dopravu, ubytování, začkolení či překlady předpisů a pracovních postupů.
„Projekt pomáhá českým firmám plnit zakázky, s pracovníky z Ukrajiny mají dobré zkušenosti. Jsou pracovití, dobře zvládají fyzicky náročnou práci a dobře se začleňují do kolektivu. Kmenoví zaměstnanci je přijímají pozitivně. Tam, kde fungují odbory, s přijímáním zaměstnanců z Ukrajiny souhlasí. Pro nábor zaměstnanců jsou ale problémem zdlouhavé procesy, kvůli kterým jimi na Ukrajině vybraní zaměstnanci mezitím odcházejí pracovat do Polska a Ruska,“ vysvětlil Diro.
A mnohem snazší proces v Polsku přináší problémy i českým firmám. „Polsko má výrazně méně přísnou legislativu k udělování pracovních víz. Procedura trvá řádové týdny. Ukrajinec, který má povolení k práci v Polsku, může být legálně svým polským zaměstnavatelem vyslán v rámci agenturního zaměstnávání k výkonu práce k českému zaměstnavateli,“ uvedl Diro. Jenže takový postup je problematický a ve většině případů nelegální.
Se zaměstnáváním Ukrajinců a zvyšováním kvót, ke kterému došlo v lednu (ročně budou moci čeští zaměstnavatelé žádat až o 20 tisíc pracovníků z Ukrajiny, do té doby byla kvóta poloviční), nesouhlasí odbory. „Místo toho, abychom tlačili subjekty do vyšších inovací, tak jim dáváme další nástroj i prostřednictvím daňových poplatníků, aby nemuseli inovovat do lepších technologií, které zvládnou více výrobků. Vláda přispívá k zaostávání české ekonomiky, místo abychom byli ekonomikou inovativní,“ uvedl v rozhovoru pro Echo24 předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Čtěte zde.