Pro případ chaosu. Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat zálohy
Zálohy v pohotovosti
Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo nový rozkaz, který umožňuje od 10. února povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci krizových plánů spojených s brexitem bez dohody s Evropskou unií. Rozkaz bude platit do února 2020. Členové záloh mají být do té doby v pohotovostním režimu, aby mohli působit jako posily běžných jednotek či zajišťovat „specializované dovednosti“.
Přípravy na chaotický odchod z EU jsou po odmítnutí stávající dohody parlamentem v plném proudu. Podle britských novinářů se jim v těchto dnech věnuje drtivá většina vládních úředníků, řada pracovníků kvůli nim musela už dříve změnit pracoviště, ministerstva zároveň nabírají nové.
„Státní správa je nyní ve stavu nejvyšší no-deal pohotovosti. Situace připomíná druhou světovou válku. Pouze ti, kteří jsou vedeni jako pracovníci na ‚prioritních‘ postech se vyhnou nasazení do prací na krizových plánech. K těm patří také zřízení 24hodinového bunkru pod Velšským národním shromážděním,“ napsal dnes na twitter reportér televize ITV Paul Brand.
Čtěte také: Buď schválíme dohodu, nebo zrušíme brexit. A to druhé neudělám, říká Mayová
Do příprav na katastrofální variantu brexitu bez dohody, jak tvrdí mnozí, je zapojeno také ministerstvo obrany. To už v prosinci oznámilo, že na pomoc vládě bude připraveno 3500 vojáků. „Byl vydán nový rozkaz…, aby bylo možné povolat záložníky do trvalé služby na podporu záložních plánů vlády pro scénář odchodu z EU bez dohody,“ informovalo dnes ministerstvo.
Členové záloh mají být od 10. února připraveni nastoupit k výkonu nejrůznějších úkolů, jako je „posílení běžných subjednotek, role styčných důstojníků a poskytování specializovaných dovedností“.
„Obzvláště významnou úlohou může být plánované posílení regionálních velitelství s cílem zajistit nepřetržitý chod a odolnost. Také bychom očekávali, že zálohy budou využity na podporu implementace krizových plánů jiných resortů,“ vysvětluje ministerstvo vnitra.
Labouristický poslanec Ian Murray, který je stoupencem uspořádání nového referenda o brexitu, označil plán nasadit záložníky za ohromující. „Povolání záloh ukazuje, jak vážnou hrozbou ve skutečnosti brexit bez dohody je… Předsedkyně vlády by ho měla okamžitě vyloučit,“ řekl Murray televizi Sky News.