Další socha, která vyvolává vášně. Pomník maršála Radeckého žádá zpět Praha 1
POMNÍK RADECKÉHO
Návrat pomníku českého šlechtice, vítěze v Bitvě národů u Lipska, maršála Josefa Václava Radeckého z Radče, se velkým krokem přiblížil. Socha by se měla znovu vrátit na Malostranské náměstí, s čímž čerstvě souhlasí i Praha 1. Rada prvního pražského obvodu totiž přijala usnesení, ve kterém si přeje znovuobnovení pomníku, který byl rozebrán v roce 1919.
Budoucnost sochy českého vojevůdce se diskutuje od devadesátých let, tedy shodně jako se záměrem vztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. V poslední dekádě se o to snaží také Spolek Radecký, který za pomník v poslední době lobbuje u politiků, kteří jeho návrat schválili na Radě Prahy 1. „Radní naší městské části podpořili záměr navrátit pomník maršála Josefa Václava Radeckého z Radče na náměstí, kde stál od roku 1858 do roku 1919,“ uvedl oficiální stránka Praha 1 na svém Facebooku.
Komplikace ale přináší další kroky k návratu sochy. Jednání se totiž přesouvají na pražský magistrát, kde se bude muset vyřešit umístění sochy a musí být také vydáno stavební povolení. Malostranské náměstí, kam se socha má vrátit, je také před plánovanou rekonstrukcí, kde se se základy pomníku počítá.
„Malostranské náměstí je před rekonstrukcí. Se stavbou se počítá hned, jak bude vydáno stavební povolení. Do té doby není v lidských silách, aby se všechno stihlo připravit. Musí se totiž odlévat kopie z originálu, který je nyní v lapidáriu Národního muzea a zejména vyřešit umístění sochy. Pro mě jako občana i architekta je nepředstavitelné, že by se náměstí zadláždilo a za rok či za dva by se vykopávaly základy. Je tedy třeba, aby magistrát objednal u projektantů vizualizace. Poté se to musí projednat a následně vydat stavební povolení,“ řekl pro Echo24 předseda spolku a architekt Jan Bárta.
Podle něj je první krok velmi cenný, i přes řadu záležitostí, které se musí vyřídit. „Ve hře je také finanční účast městské části, ta ale bude projednána v následujících týdnech,“ dodal Bárta.
Na magistrátu je celá řada zastupitelů, kteří si návrat pomníku českého šlechtice přeje. Řadí se mezi ně i náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09), který je sám architektem.
Rozebrání sochy
Pomník maršála Radeckého byl na Malostranském náměstí více než 60 let. Po rozpadu Rakouska-Uherska však sílily hlasy, aby byl pomník vojáka Radeckého odstraněn. Krátce po 28. říjnu 1918 byl pražskými hasiči zahalen bronzový pomník a 16. května 1919 se začalo s jeho demontáží. Podstavec zmizel až v roce 1921.
Odhalení pomníku, který ztvárňoval Radeckého neseného na štítě jeho věrnými vojáky, bylo přitom nebývale slavnostním okamžikem. Dílo sochařů Christiana Rubena a Josefa a Emanuela Maxových, odlité prý z děl ukořistěných nepříteli, odhalil v listopadu 1858, tedy deset měsíců po maršálově úmrtí, sám císař František Josef I. Pomník stál v místě dnešní tramvajové trati a Radecký byl na pomníku vyobrazen s praporem v ruce.