Bitcon jako klimatická hrozba? Jeho používání může zvýšit teploty na Zemi až o dva stupně, varuje studie
Globální klima
Nejen skleníkové plyny produkované přímým spalováním uhlí a ropy, ale i masové používání kryptoměn, by mohlo silně narušit klima na zeměkouli. Nová studie publikovaná v odborném časopise Nature Climate Change upozorňuje na zásadní dopad používání bitcoinu.
Pokud by se používání této kryptoměny rozšířilo skutečně globálním způsobem, způsobilo by to kvůli jeho energetickým nárokům tolik emisí, že by se teplota na planetě zvýšila o dva stupně Celsia už od roku 2033.
Britský deník Independent upozorňuje, že problém se samozřejmě týká i ostatních digitálních měn, jako jsou ethereum nebo litecoin. Bitcoin je ale v současnosti suverénně nejpoužívanější a tudíž se dá předpokládat, že právě jeho další rozšiřování by mohlo změnit světové klima.
Kryptoměny mají při svém takzvaném těžení obrovské nároky na hardware, což vede k mohutným požadavkům na spotřebu elektrické energie. Na to ostatně již delší upozorňují energetičtí specialisté, převažují ale obrovské výnosy z její těžby, která se i přes vysokou cenu elektřiny těžařům stále vyplácí.
Nikdo se však zatím nezabýval dopady na globální klima. Toho si všímá až zmíněná studie z Nature Climate Change, kdy se její tvůrci pokusili analyzovat řadu faktorů, aby popsali, kolik emisí CO2 těžba vyprodukuje. Jen za loňský rok kryptoměny podle nich způsobily emise 69 milionů metrických tun oxidu uhličitého.
V České republice je z poslední doby znám i případ poslance Pirátské strany Tomáše Vymazala, který zaujal sněmovnu poněkud netradičním způsobem. Velmi vysokým účtem za energie v poslaneckém bytě v Nerudově ulici. A důvod? Takový typicky pirátský – tzv. těžba kryptoměny pomocí počítačů, které spotřebovávaly abnormální množství energie. Hlavním motivem bylo si zatopit, řekl před časem Vymazal na dotaz deníku Echo24.