Nález z Alžírska přepisuje dějiny. Předchůdci lidí dobývali svět dříve

Nové objevy v Africe

Nález z Alžírska přepisuje dějiny. Předchůdci lidí dobývali svět dříveNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

2,4 milionů let staré kamenné nástroje a kosti nalezené v Alžírsku dokazují, že předchůdci lidí žili na severu Afriky mnohem dříve, než se dosud vědci domnívali. Migrace z pravlasti homininů ve východní Africe tak začala o asi 600 tisíc let dříve, píše časopis Science.

První mimořádný objev uskutečnil archeolog Mohamed Sahnouni ze španělského Národního výzkumného centra pro lidskou evoluci už v roce 2006 na nalezišti Ain Boucherit u alžírského města El-Eulma. Po několika letech zkoumání této lokality odhalil nástroje v ještě starší vrstvě. Pečlivá práce týmu archeologů přinesla kolekci kamenných nástrojů z vápence a pazourku a pozůstatků zvířat, které nesou stopy po nástrojích. 

Nejstarší vrstva s nástroji je 2,4 milionů let stará, čímž je o pouhých 200 000 let mladší než nejstarší nástroje nalezené na Zemi.

Vědci se dosud domnívali, že předchůdci lidí se vyvinuli na východě Afriky, kde leží dnešní Etiopie a Keňa, odkud po jednom milionu let zamířili na sever. Nejnovější nálezy z Alžírska však znamenají, že se naši předchůdci začali šířit do světa mnohem dříve. Druh Homo sapiens se vyvinul asi před 300 000 lety. Druh, který před 2,4 miliony let užíval nástroje z Ain Boucherit, není určen a možná ani nejde o přímé předky lidí. Stejně tak je ale možné, že evoluce člověka probíhala i na severu Afriky. Nelze tedy vyloučit, že dějiny lidského druhu budou ještě významně přepsány.

Hominini je tribus (systematická jednotka ležící mezi rodem a čeledí) zahrnující člověka a jeho nejbližší příbuzné. Jedinými žijícími zástupci jsou člověk (Homo sapiens) a šimpanz.

 

Čtěte také: Poslední slova umírajícího exprezidenta Bushe patřila synovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články