VIDEO: „Dostala jsem SMS, že budu další,“ říká irácká modelka po sérii vražd mladých žen

udržet ženy na islámské uzdě

VIDEO: „Dostala jsem SMS, že budu další,“ říká irácká modelka po sérii vražd mladých ženNOVÉ
Instagramová celebrita Tara Faresová byla zavražděna v centru Baghdádu Foto:

Foto: Instagram/Tara Fares

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vražda jako výstraha před bojem za ženská práva. Tak vnímá vraždy čtyř žen, které v minulých týdnech šokovaly Irák, modelka Šajmá Kasimová. Řekla to ve svém videu na sociální síti. Všechny oběti totiž pojí jejich v Iráku neobvyklý postoj ke svobodě žen, všechny navíc své názory veřejně prezentovaly. Panují proto obavy, že pachatelé vraždami chtějí ženy od podobného chování odradit, píší britský list Guardian nebo švýcarský server 20minuten. Premiér slibuje „hon“ na útočníky.

Poslední obětí série vražd mladých, populárních a emancipovaných žen se stala dvaadvacetiletá modelka Tara Faresová. Dosud neznámý útočník ji zabil na konci září v centru hlavního města země. Pachatel na mladou ženu zaútočil ve chvíli, kdy autem projížděla jednou z baghdádských ulic. Zastavil se svou motorkou vedle ní a oknem jejího Porsche třikrát vystřelil.

Na spojitost s případy ostatních vražd v sobotu upozornila Šajmá Kasimová. Vítězka irácké soutěže krásy z roku 2015 na emotivním videu ženy varuje a vyjadřuje obavy o svůj život. „Dostala jsem SMS zprávu, že můžu být další,“ řekla modelka. Stejně jako Faresová je i ona velmi oblíbená na sociálních sítích, její příspěvky na instagramu sleduje více než 2,7 milionu lidí.

„Novodobý hon na čarodějnice“

Za náhodu nepovažuje vraždy ani premiér Iráku Haider Abadi. „Ta úmrtí nejsou ojedinělé, nesouvisející události,“ uvedl premiér v prohlášení s tím, že se zasadí o důkladné prošetření celé věci. To však nestačí iráckým ženám. Vraždy dávají do přímé souvislosti s aktivistickou prací žen. „Na irácké ženy je neustále útočeno, zleva i zprava, odkudkoliv,“ uvedla Zainab Salbiová z washingtonského institutu Women for Women International (Ženy pro ženy). „Je to jako novodobý hon na čarodějnice,“ dodala.

Všechny oběti se od většinové společnosti odlišovaly na první pohled. Tara Faresová se na sociálních sítích prezentovala výrazně nalíčená, v moderním oblečení a neskrývala ani svá četná tetování. To v silně konzervativní, převážně muslimské společnosti není obvyklé. Lidé na její příspěvky reagovali různě, vedle milionů fanoušků měla žena řadu odpůrců. Ti svůj nesouhlas s jejím chováním vyjadřovali i po oznámení její smrti. Jeden z novinářů byl propuštěn poté, co Faresovou na sociálních sítích označil za prostitutku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Im upset 😠 #tarafares🕊

A post shared by Tara Fares | تاره فارس (@its.tarafares) on

Další z mrtvých, Suad Aliová, byla zastřelena dva dny před Faresovou v jihoirácké Basře. Mladá žena dlouhodobě aktivně veřejně bojovala za práva žen, její organizace podpořila i letošní protivládní demonstrace. Další oběti, Rafif Yasirovou a Rashu Hassanovou, spojovalo i povolání, pracovaly v kosmetickém průmyslu.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Irák si zvolil nového prezidenta. Bude jím kurdský politik Sálih

Írán se nevzdá svých zbraní a Trump dopadne jako Saddám, říká Rúhání

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články