BBC zavádí kvóty pro ženy, menšiny i lesby. Na rozmanitost vydá 100 milionů liber
ROZMANITOST V BBC
Britská televize BBC má v plánu investovat 100 milionů liber z televizního rozpočtu v průběhu tří let na tvorbu rozmanitého a inkluzivního obsahu. S tím souvisí i stanovení kvót na zaměstnávání žen či příslušníků menšin. BBC chce obsadit 20 % pracovních míst mimo obrazovku příslušníky etnických menšin, lidmi ze znevýhodněného prostředí nebo se zdravotním postižením. Na ženy by pak nově mělo připadat 50 % všech televizních rolí a také křesel ve vedoucích pozicích. Stanice o tom informovala na svých stránkách.
„Položili jsme si otázku, co můžeme udělat, abychom řešili problém rasismu. Toto rozhodnutí povede ke změně toho, co děláme a kdo to dělá. Je to velký skok vpřed,“ okomentoval rozhodnutí, které má začít platit od dubna 2021, generální ředitel BBC Tony Hall. Uvedl také, že stanice v následujících týdnech oznámí ještě další kroky.
U produkovaných výstupů stanice provede tři testy, přičemž program musí splnit alespoň dva z nich. Rozmanitost příběhů, různorodý produkční tým a různorodé produkční společnosti.
Stomilionová finanční injekce, kterou BBC považuje za „největší finanční investici do rozmanitosti v tomto průmyslovém odvětví“, má zajistit obsahovou různorodost a začlenění národnostních i etnických menšin napříč všemi televizními žánry včetně pořadů pro děti a vzdělávacích pořadů. Investice bude průběžně čerpána po tři další roky a bude použita na výrobu filmů nebo televizních sérií.
Televizní stanice si stanovila jasný cíl – 20 % pracovníků mimo obrazovku musí pocházet z nedostatečně zastoupených skupin. To zahrnuje osoby se zdravotním postižením, příslušníky etnických menšin nebo lidi ze znevýhodněného socioekonomického prostředí.
Televizní moderátorka, aktivistka June Sarpongová, která byla minulý rok jmenována ředitelkou různorodosti pro BBC, se také zavázala, že v roce 2020 připadne 50 % rolí v televizi ženám. 15 % budou tvořit černošky, Asiatky a další příslušnice menšin. 8 % rolí v televizi by mělo připadnout osobám s nějakou formou postižení a 8 % by měli být příslušníci LGBT. Sama Sarpongová má černou barvu pleti.
Změny i v kancelářích
Mimo obrazovku by se příští rok měl zvýšit podíl žen na vedoucích pozicích z 44 % na 50 %. Podíl menšin by se měl zvýšit z 11,5 % na 15 %.
Sarpongová věří, že nový fond bude „první ze série odvážných kroků, které pomohou BBC učinit nástrojem skutečné změny.“
Rozhodnutí navazuje na rozsáhlé protesty hnutí Black Lives Matter po smrti George Floyda. Podle BBC měla událost na všechny zásadní dopad a bylo třeba si položit otázku, jak může televize přispět k řešení otázky rasismu. Média se totiž podle BBC nepřizpůsobují dostatečně rychle, tato opatření by to proto měla změnit a podpořit začleňování národnostních a jiných menšin do společnosti.