1 napětí mezi USA a Íránem

Američané sestřelili z lodi íránský dron. Teherán tvrdí, že o žádný nepřišel

, Aktualizováno

Témata: , ,

Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila údajně íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Podle agentur Reuters a AP to ve čtvrtek oznámil americký prezident Donald Trump. Íránci však tvrdí, že o žádný dron nepřišli. Náměstek tamního ministra zahraničí přidal, že podle něj Američané sestřelili svůj vlastní dron.

Trump řekl, že íránský dron se přiblížil k výsadkové lodi USS BOXER, čímž ohrozil bezpečnost nejen plavidla, ale také posádky. Prezident uvedl, že Američané před sestřelem, který označil za obrannou akci, opakovaně vyslali k íránskému bezpilotními stroji výzvy, aby se vzdálil.

Američané za sestřelený dron plánovali odvetný úder, ale Trump ho odvolal, protože by při něm umírali lidé. „Deset minut před úderem jsem to zastavil, protože by to bylo neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu,“ uvedl tehdy prezident.

Sestřelili jste vlastní stroj, tvrdí Íránci

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf řekl, že nemá informace o tom, že by jeho země přišla o dron. V sídle OSN v New Yorku tak reagoval na čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj. Zarífův náměstek nyní sdělil, že USA zřejmě sestřelily vlastní stroj.

Zaífův náměstek Abbás Arákčí navíc na twitteru napsal, že Američané spíše sestřelili vlastní stroj. „Neztratili jsme žádný dron v Hormuzském průlivu ani nikde jinde. Obávám, že loď USS Boxer omylem sestřelila vlastní UAS omylem,“ soudí Arákčí, který použil zkratku pro bezpilotní létající systém.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Írán si diktuje podmínky pro jednání s USA o svých raketách

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.