Čína jako mírotvorce. Prezidenta Si znepokojil dopad sankcí na globální finance
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý vyzval k maximální zdrženlivosti na Ukrajině a podotkl, že „Čínu bolí, když vidí, jak se v Evropě znovu rozhořívají plameny války.“ Toto prohlášení uvedl státním médiím v jeho zatím nejsilnějším projevu o aktuální situaci. Čína se spolu s Francií a Německem zapojuje do mírových jednání.
Prezident při online schůzce s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že tyto tři země by měly společně podporovat mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, uvedla státní čínská televize CCTV.
Si Ťin-pching popsal situaci na Ukrajině jako znepokojivou a zmínil, že hlavní prioritou by mělo být zabránění eskalaci konfliktu nebo „vymknutí se jeho kontrole“, citovala CCTV. Prezident také podotkl, že Francie a Německo by se měly snažit omezit negativní dopady krize a vyjádřil znepokojení nad dopadem sankcí na stabilitu globálních financí, dodávek energie, dopravy a dodavatelských řetězců.
Čína, která odmítla odsoudit ruské činy na Ukrajině nebo je označit za invazi, opakovaně vyjádřila svůj nesouhlas s tím, co označuje za nezákonné sankce vůči Rusku. Přátelství Číny s Ruskem, posílené minulý měsíc, kdy se prezident Vladimir Putin zúčastnil zahajovacího ceremoniálu zimních olympijských her v Pekingu ve stejný den, kdy země vyhlásily strategické partnerství „bez omezení“, se stalo pro Čínu nepříjemné, protože válka na Ukrajině eskaluje.
Moskva popisuje své akce na Ukrajině jako „zvláštní operaci“ s cílem odzbrojit svého souseda a sesadit hlavní vůdce, které nazývá neonacisty. Ukrajina a její západní spojenci situaci označují za nepodloženou záminku k invazi s cílem dobýt zemi se 44 miliony obyvatel.