Sněmovna vyzvala vládu k vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného má za pochybné
JEDNÁNÍ VE SNĚMOVNĚ
Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla o tom v pátek na popud Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Výzvu vládě podpořila také většina komunistů, pro hlasovaly i vládní ANO a ČSSD. Prodloužení současného nouzového stavu, o což vláda Sněmovnu požádala, označila opozice za právně pochybné. Premiér Andrej Babiš uvedl, že i přesto bude usilovat o jeho prodloužení. Pokud Poslanecká sněmovna nouzový stav odmítne prodloužit, vláda obratem vyhlásí nový.
„Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu k 27. únoru je v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona,“ usnesla se dolní parlamentní komora.
Usnesení podpořilo 132 ze 156 přítomných poslanců. Proti byli jen zástupci SPD, dva komunisté a poslanci bez klubového zařazení.
Prodloužení současného nouzového stavu, který skončí podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného nejpozději ze soboty na neděli, opozice odmítla podpořit. Poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který Sněmovna odmítla prodloužit.
Opatření podle nového nouzového stavu by podle opozice měla být řádně zdůvodněna, aby obstála při případném přezkumu Ústavním soudem. Měl by být také stanoven jejich účel. Vláda by měla Sněmovnu pravidelně informovat, zda jsou chystaná opatření účinná.
„Jsme přesvědčeni, že jsme to vyhlásili správně“
Vláda i nadále žádá poslance, aby souhlasili s prodloužením nouzového stavu. Vláda ho může vyhlásit na 30 dní, ale k dalšímu prodloužení potřebuje souhlas Sněmovny. Premiér Andrej Babiš vzal ale jménem vlády zpět část její žádosti vůči Sněmovně, v níž kabinet žádal poslance o zrušení jejich usnesení, kterým k 27. únoru zrušili nouzový stav.
Menšinový kabinet ANO a ČSSD chce stav nouze do konce března kvůli zhoršující se epidemické situaci. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.
Babiš ale údajnou protiústavnost odmítá. „My jsme přesvědčeni o tom, že jsme to vyhlásili správně,“ řekl poslancům.
Uvedl ale, že pokud Sněmovna neprodlouží nynější nouzový stav, vláda obratem vyhlásí nový nouzový stav. Nouzový stav je podle něj nezbytný kvůli tvrdším opatřením, které by zamezily současnému šíření koronaviru. „Pokud to hlasování nedopadne, tak samozřejmě ihned po hlasování svolám vládu a vláda ten nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost,“ oznámil ministerský předseda.