Filip zpochybňuje totalitu: Protesty proti Ondráčkovi jsou horší než zákazy v minulosti

Kauza Ondráček

Filip zpochybňuje totalitu: Protesty proti Ondráčkovi jsou horší než zákazy v minulostiAKTUALIZOVÁNO
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nadále vyvolává kontroverze. Odpůrcům zvolení Ondráčka nejvíce vadí jeho účast na zásazích proti demonstrantům v roce 1989. Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedělní Partii TV Prima prohlásil, že zásahy v éře pozdního socialismu jsou podobné se zásahem během zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce září 2000.

„Protesty proti Ondráčkovi jsou horší než zákazy v minulosti,“ prohlásil Filip.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek to považuje za nesrovnatelné. „ Ten rozdíl s tím zásahem u Mezinárodního měnového fondu je skutečně velký, a to v tom, že se zasahovalo v případě, kdy ti lidé demolovali majetek a házeli dlažební kostky po policistech. Je rozdíl mezi legalitou, to znamená, že to bylo v rámci tehdejších zákonů a legitimitou, to je jestli to bylo správné a přijatelné a to, že něco dělali na základě rozkazu, tak na to se vymlouvali i nacisté, že jim to někdo nařídil a že to bylo podle tehdejších zákonů. Legitimitu je třeba neustále připomínat. Nejde o nic jiného, než říci byl jsem policista, byl jsem v Pohotovostním pluku, ale říci, že to nebylo legitimní.

Ondráčkovo zvolení prošlo v pátek o jediný hlas. Ze 155 hlasujících poslanců jich pro něj ruku zvedlo 79, hlasů přitom Ondráček potřeboval 78. Majerová Zahradníková za ODS obdržela 57 hlasů. Mimoto se o funkci předsedy komise pro GIBS ucházel i Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany.

Ondráčka Sněmovna nezvolila už při volbě v prosinci a v lednu, kdy byl jediným kandidátem. Naposledy v lednu potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich 83. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, přičemž volby se zúčastnilo 128 z nich.

Filip nechápe demonstrace proti Ondráčkovi

Filip také nechápe důvody demonstrací proti zvolení Ondráčka. „Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace,“ řekl Filip. Demonstrace se chystá v pondělí na Národní třídu v Praze. Ondráček byl podle předsedy KSČM zvolen jako každý jiný poslanec a má prý pro funkci nejlepší předpoklady. Kritici podle Filipa „nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být“ a „jenom prokazují, že nejsou demokraté“. Bělobrádek naopak uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svou svobodnou vůli. „To je demokracie,“ uvedl.

Filip hájil Ondráčka tím, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu.

Působení u komunistické policie Ondráček nelituje. „V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země,“ uvedl v pátek po zvolení Ondráček. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Zvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: A zase Ondráček. V čele komise pro GIBS bude komunistický poslanec – mlátička

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články