1 Komentář

Nejsem žádný antisemita, jen kritizuju Izrael

KOMENTÁŘ

Témata: , ,

Nejsem žádný antisemita, jen kritizuju Stát Izrael, na to mám právo. To je nejběžnější klišé dnešního moderního antisemity. 

Že není antisemita, jen kritizuje Izrael, říká samozřejmě i Pavel Čižinský, pravděpodobný starosta Prahy 1. Není to překvapivé, pan Čižinský působil jako mluvčí iniciativy ProAlt, která byla stejně jako mnohé jiné akademicko-levicové spolky promořena antiizraelským afektem.

Kritizovat Izrael a v Palestincích vidět nevinné oběti jeho hrůzovlády je v těchto kruzích rozšířenou povinností a téměř dogmatem. Jakmile je jim řečeno, že to má něco společného a antisemitismem, okamžitě se ale naježí. Ale s čím jiným? S meteorologií? A astronomií?

Čižinský opravdu jako antisemita starého typu nevypadá: je vzdělaný, pokrokový, sociálně cítící, má správné názory na všechno možné, takže i na Izrael. Říká, že zvláště s Netanjahuem je to strašný a tvrdý stát: předtím by jim nejspíš nevadil. Jenže vadil, vždycky jim vadil. Je to stát, který je a priori vinný. Na tom se mezi svými, podobně smýšlejícími, shodne. Izrael „popravuje mírové aktivisty, buldozeruje palestinské domy a krade půdu a vodu“, jak stálo na transparentu, který měl mít v ruce pan budoucí starosta na demonstraci před čtyřmi lety. Vyskytly se námitky, že to možná není on, ale na demonstraci byl, mluvil na ní a k obsahu se hlásí. Ale antisemitismus to není.  

Není na světě jiného státu, který by byl předmětem takové kritické pozornosti jako Izrael – ale antisemitismus to není. To, že je to stát vytvořený Židy, udržovaný Židy a bráněný Židy, a to nejen za Bibiho, ale od začátku existence, je tedy nejspíš nepodstatná náhoda, to s antisemitismem nemá nic společného. Lze zajisté věřit, že lidé jako Čižinský by se stejnou zaujatostí kritizovali jakýkoli stát, jenomže žádný se jako naschvál nechová tak hrozně, tak se nedá nic dělat, zase to odnese Izrael, vlastně jedině Izrael. Ale ne, antisemité samozřejmě nejsme. Bohužel shodou okolností v Izraeli žijí právě Židé, to je politováníhodné, to ano, ale i tak antisemité nejsme. Žijí tam také Arabové, ale my kritizujeme jen Židy, ti za všechno můžou. Jsou strašní a krutí a podobají se nacistům, zatímco Palestinci jsou jak partyzáni bojující za svobodu, jak řekl Čižinský na té demonstraci, ale s antisemitismem to nemá nic společného. Chodíme na demonstrace, nosíme cedule obviňující Izrael z vražd a jiných zločinů, ale ne, proboha, antisemité nejsme. Ano, na světě jsou možná horší státy, to, co se děje v Africe nebo v arabských zemích, je, připusťme, taky hrozné, ale to jaksi bereme, toho si tak nevšímáme, s tím se musíme smířit, to jsou utlačované národy, ty si nedovolíme kritizovat, to bychom ještě byli za xenofoby, a to rozhodně nejsme. Já, stejně jako moji přátelé, jsme se holt zaměřili na Izrael. Ne, s antisemitismem to nemá nic společného. Máme přece několik židovských kamarádů, se kterými chodíme na ty demonstrace proti Izraeli. Jak ti ten stát nenávidí! Ti jsou nám v tom vzorem. Takže ne, antisemité nejsme.

Pavel Čižinský se má stát starostou Prahy 1. Je to obvod, který je zásadně spojený s židovskou historií, s tou dávnou, neboť tu bylo středověké ghetto, působil zde rabi Löw a leží tu kdesi Golem, ale i s tou z dvacátého století. Sídlila a sídlí tu židovská obec, dnes již jen její zlomek. Většina byla vyvražděna za holocaustu, mnozí z těch, co přežili, odešli po válce do Palestiny, kde budovali – ale nejdřív vybojovali – Stát Izrael.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.