Babiš nemůže mít příjem z dotací a rozhodovat o nich

POLITICKÁ ARÉNA

Babiš nemůže mít příjem z dotací a rozhodovat o nich
Farma Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Zanedlouho tomu bude rok, co byl Andrej Babiš jmenovaný předsedou české vlády. Dosud ale nebyl s to uspokojivě vysvětlit, jak to bylo s vlastnictvím farmy Čapí hnízdo. K tomu mu navíc nedávno přibyl další veliký problém.

Prosakovat na povrch totiž začaly informace o tom, že převedením akcií Babišových firem do svěřeneckého fondu jeho podnikání neskončilo a předseda vlády má na chod svých společností stále reálný vliv. Přitom v takovém případě by byl Babiš jako předseda vlády jasně ve střetu zájmu.

Ani „lex Babiš“ nerozptýlil pochybnosti

Pochybnosti o Babišově chování po převedení firem do svěřeneckých fondů existovaly prakticky po celou dobu. Ostatně nedávné výroky některých lidí veřejně činných, o nichž informoval server Forum24, jsou více než výmluvné: Tak např. starostka městečka Průhonice Hana Borovičková na konci letošního května při příležitosti otevření místního hřiště přivítala „majitele a investora“ z firmy IMOBA pana Andreje Babiše.

Premiérovi příliš nepomohl dokonce ani prezident Miloš Zeman. Na návštěvě v Německu se 20. září při setkání s místními podnikateli rozpovídal o tom, že v jejich zemi působí dvě stovky českých podniků, mezi kterými je „také pekařská skupina a chemické podniky našeho premiéra, který taktéž není jen politikem, ale také podnikatelem“. Jak starostka Průhonic, tak Miloš Zeman nechtěně řekli to, co nejen oni, ale i spousta dalších lidí přinejmenším podvědomě tuší.

Každému musí být jasné, že Andrej Babiš neměl vůbec žádnou radost z novely zákona o střetu zájmů, která ne náhodou vešla ve známost jako tzv. lex Babiš. Ke změně legislativy došlo právě kvůli Babišově přítomnosti ve vládě. Tato novela zakazuje vládním činitelům vlastnictví médií a přijímání státních dotací prostřednictvím jejich firem. A protože byl Babiš jak vlastníkem médií, tak majitelem firmy přijímající státní dotace, musel v roce 2016 převést svoje firmy do svěřeneckých fondů.

Zůstalo ale otázkou, zda se mu i přesto podařilo udržet si v těchto firmách vliv? Dlouho jsme se mohli jen dohadovat, jak to ve skutečnosti je a mluvit se dalo spíše jen o nějakém neformálním vlivu. Pro vznesení vážnějších obvinění vůči Babišovy chyběly důkazy. Nyní se situace mění.

Babišovu bezprecedentní kauzu řeší Evropská komise

Vše se změnilo před několika měsíci. David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International, totiž přišel v červnovém rozhovoru pro Seznam Zprávy s přelomovým zjištěním. Řekl, že Andrej Babiš je podezřelý z toho, že stále ovládá společnost Agrofert. Zjištění popsal Ondračka následovně: „Díky slovenskému registru partnerů veřejného sektoru jsme přinesli důkaz, že Andrej Babiš Agrofert stále ovládá a je jeho skutečným majitelem. Dosud tady byly jen spekulace, že má ve společnosti fakticky zásadní, byť neformální vliv. My přinášíme důkaz, že jeho vliv je i formální, že se ho nikdy reálně nezbavil.“ Babiš je totiž podle zjištění TI, na Slovensku u Agrofertu „konečným uživatelem výhod“, což fakticky znamená totéž, co „skutečný majitel“.

Zjištění organizace Transparency International jsou opravdu závažná, protože Babišovo chování by bylo proti dotačním předpisům EU a jednoznačným střetem zájmů! Jednoduše řečeno: Nikdo nemůže rozhodovat o dotacích a zároveň z nich profitovat. Střet zájmů Andreje Babiše jsme proto řešili i v Evropském parlamentu.

Evropská komise byla vyzvána k tomu, aby se k celé záležitosti jasně vyjádřila. Ve výsledku půjde vlastně o precedens. Kauzu podobných rozměrů Evropská komise ještě nikdy neřešila. Jsem přesvědčený o tom, že pokud se chce do budoucna Andrej Babiš vyhnout podezření ze střetu zájmů, musí se rozhodnout. Buď bude premiérem nebo podnikatelem! Žádná jiná možnost ve fungující demokracii neexistuje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články