Demonstraci v Paříži provázel antisemitský výpad vůči slavnému filozofovi
Vulgární antisemitské urážky
Francouzský konzervativní filozof Alain Finkielkraut, který je znám i čtenářům Týdeníku Echo, se stal terčem antisemitských urážek na okraj sobotní demonstrace hnutí žlutých vest v centru Paříže. Záběry z incidentu, šířící se na sociálních sítích, vyvolaly podle agentury AFP vlnu rozhořčení sahající až k vedení státu. Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování, podle francouzského ministra vnitra se policii podařilo identifikovat podezřelého.
„Antisemitské urážky jsou naprostým popřením toho, čím jsme a co z nás dělá veliký národ. Nebudeme to tolerovat,“ napsal prezident Emmanuel Macron na twitteru.
„Syn polských přistěhovalců Alain Finkielkraut, který se stal francouzským akademikem, je nejen významný spisovatel, ale i symbol toho, co republika umožňuje každému,“ dodal v jiném tweetu.
Několik demonstrantů pochodujících po jedné z pařížských tříd rozpoznalo intelektuála a podle zmíněných záběrů na něj křičeli, že je „špinavé sionistické hovno“ a „velké sionistické hovno“. Volali také „my jsme lid“ a „Francie je pro nás“. Devětašedesátiletého filozofa pak vzala pod ochranu policie.
„Cítil jsem absolutní nenávist. Bohužel, není to poprvé,“ řekl Finkielkraut listu Journal du dimanche. „Měl bych strach, kdyby tam nebyly pořádkové síly, ale naštěstí tam byly,“ dodal. Zdůraznil, že agresivně si proti němu nepočínaly všechny žluté vesty, jeden z demonstrantů mu dokonce nabídl, aby si oblékl vestu a přidal se k průvodu, zatímco další si pochvaloval jeho dílo.
Na začátku protestů, které začaly v polovině listopadu, Finkielkraut vyjádřil hnutí solidaritu a sympatie. Ale v rozhovoru zveřejněném v sobotním vydání deníku Le Figaro kritizoval vůdce hnutí, podle něj „arogance změnila své sídlo“.
„Je to nenávistný a šokující čin“
Sobotní incident vyvolal vlnu rozhořčení, odsuzování antisemitské povahy urážek a i vyjádření podpory pro intelektuála.
Ministr vnitra Christophe Castaner označil scénu za prostě netolerovatelnou, zatímco vůdce opozičních republikánů Laurent Wauquiez odsoudil „podlé blbce“.
„Napadení Alaina Finkielkrauta je nenávistný a šokující čin, který ukazuje snahu antisemitské krajní levice infiltrovat hnutí žlutých vest,“ usoudila Marine Le Penová, která vede francouzskou krajní pravici.
Lídr kandidátky francouzských komunistů do Evropského parlamentu Ian Brossat prohlásit, že „lze pohrdat Finkielkrautovými idejemi“, ale „nic nemůže ospravedlnit útoky na něj jako na Žida“.
Alain Finkielkraut, představující se jako „vypjatý zastánce národní identity“, patří k nejvýznamnějších strůjcům mediálních polemik ve Francii. Vzešel z levice, ale kritici jej považují za „neoreakcionáře“. Od ledna 2016 je členem prestižní Francouzské akademie.
Rozhovor Alaina Finkielkrauta pro Týdeník Echo: „Francouzům před očima mizí domov. Společnost se rozpadá“
Čtrnáct politických stran ve čtvrtek vydalo provolání proti antisemitismu ve Francii poté, co ministerstvo vnitra zveřejnilo údaje o růstu antisemitských útoků v loňském roce o 74 procent. Naposledy se objevil hákový kříž na podobizně Simone Veilové, význačné francouzské a evropské političky, která byla ve věku 15 let deportována do koncentračního tábora v Osvětimi, a na výkladu jedné pařížské restaurace se objevil nápis „Juden“, kterým nacisté označovali židovské podniky.
Případ vyšetřuje pařížská prokuratura
Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování incidentu, kde se známý konzervativní filozof Alain Finkielkraut stal terčem antisemitských urážek. Útok odsoudil prezident Emmanuel Macron a další činitelé. Ministr vnitra Christophe Castaner podle stanice BFMTV oznámil, že se policii podařilo identifikovat podezřelého, který byl hlavním autorem urážek a výhrůžek smrtí.
Hnutí žlutých vest nicméně i v neděli v Paříži pořádá několik shromáždění. První průvod má vyrazit hodinu po poledni po třídě Champs-Elysées, aby o páté odpoledne dorazil na Martovo pole u Eiffelovy věže. Organizátoři zdůrazňují, že „žlutá neděle má být mírumilovná“.
V sobotu policie použila k rozehnání demonstrantů vodní děla a jízdní jednotku na koních, připomněla agentura AP.
O slábnoucí podpoře veřejnosti svědčí i zveřejněný průzkum agentury Ifop, podle kterého si 52 procent Francouzů přeje, aby demonstrace přestaly. O měsíc dříve stejný názor vyjádřilo 37 procent dotázaných.