Čína slíbila podporu Tálibánu v Afghánistánu, pokud nebude zasahovat do Sin-ťiangu
TÁLIBÁN V ČÍNĚ
Čína přislíbila, že podpoří Tálibán při rekonstrukci Afghánistánu, a to za podmínky, že radikální afghánské hnutí mimo jiné přeruší i vztahy s Islámským hnutím Východního Turkestánu. Uvedl to čínský ministr zahraničí Wang I při jednání s tálibánskou delegací, která je v Číně na dvoudenní návštěvě. Devítičlennou delegaci vede spoluzakladatel Tálibánu mulla Abdul Ghání Baradar. Podle mluvčího Tálibánu Muhammada Naíma se cesta uskutečnila na pozvání čínských úřadů.
Peking turkestánskou organizaci obviňuje z útoků v oblasti Sin-ťiang, uvedl web hongkongského deníku South China Morning Post. Wang I zdůraznil, že turkestánské islámské hnutí je mezinárodní teroristická organizace uvedená na seznamu Rady bezpečnosti OSN, která představuje přímou hrozbu pro národní bezpečnost a územní celistvost Číny. Zásah proti organizaci je podle něj sdílená odpovědnost mezinárodního společenství, píše web čínského vládního deníku Global Times.
China's Foreign Ministry on Wang Yi meeting with Taliban delegation: Wang Yi asks Taliban to 'draw a clear line between itself and terror organisations like ETIM'; Taliban says 'won't allow any force to use Afghan territory to do anything harmful to China' pic.twitter.com/z7JdSSj0vm
— Ananth Krishnan (@ananthkrishnan) July 28, 2021
Kromě turkestánské organizace Čína požaduje, aby Tálibán přetrhal pouta i se všemi ostatními teroristickými organizacemi. Čína chce, aby proti nim Tálibán rozhodně zakročil a odstranil překážky regionální bezpečnosti, uvedl Wang I při setkání s afghánskou delegací v severočínském městě Tchien-ťin. Jedná se o první tálibánskou návštěvu Číny, které se účastní i vysoce postavený člen organizace od doby, kdy Tálibán zajal několik klíčových okresů v provinciích Badachšán a Kandahár. Více jsme o tom psali zde.
Wang I dále při jednání řekl, že jako největší soused Afghánistánu Čína vždy respektovala svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu. Podle něj ukvapené stažení vojenských jednotek USA a NATO z Afghánistánu je známkou neúspěchu americké politiky v Afghánistánu a znamená to příležitost pro afghánský lid ke stabilizaci a rozvoji své země. Baradar, který vedl za Tálibán i jednání s Američany, čínské straně slíbil, že afghánský Tálibán nikdy nedovolí žádné skupině použít afghánské území k útoku na Čínu.