Zadržený soudce Elischer měl přijmout úplatek od vietnamského drogového gangu
Zásah u soudu
Policisté dnes zadrželi soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera a obvinili ho ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování. Policisté ani státní zástupci zatím nechtějí případ blíže komentovat. Podle Radiožurnálu Českého rozhlasu a serveru iDNES.cz přijal Elischer úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil. Předseda soudu Jaroslav Bureš, který dostal vyrozumění s informacemi o zadržení svého podřízeného, uvedl, že neví, jak Elischer podle policie trestné činy spáchal.
Případ má na stole ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který by měl rozhodnout o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Podle Bureše to navrhli státní zástupci, kteří se kauzou zabývají.
Podle serveru iDNES.cz je Elischer podezřelý, že si nechal slíbit úplatek nejméně jeden milion korun. Spolu s ním je v této věci obviněno pět Vietnamců, vyplývá z dokumentů, do nichž nahlédl redaktor Mladé fronty Dnes. Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu Elischer přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze. Zachytily to údajně odposlechy protidrogové centrály, uvedl web iRozhlas.cz s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje z justice.
Policie podle iDNES.cz sledovala Elischera od loňského srpna. Podle obvinění byl Elischerovou spojkou Nguyen Quoc Hung, se kterým soudce komunikoval, napsal web. „Nguyen přislíbil Elischerovi finanční obnos v blíže nezjištěné výši, nejméně však milion korun, za to, že ovlivní odvolací řízení ve prospěch obžalovaných,“ píše se podle serveru v usnesení.
Dne 31. října vyhlásil Elischer rozsudek nad Vietnamci, a přestože někteří dostali až osm let, jejich příbuzným stálo za to dát úplatek. Ještě téhož dne soudcův prostředník Nguyen Quoc Hung dostal od příbuzných kompliců 3,1 milionu korun, z nichž část večer předal soudci v osobním autě Volkswagen Golf, tvrdí podle iDNES.cz policie.
Elischer byl zadržen dnes ráno mimo budovu vrchního soudu. Policisté však objekt soudu na pražské Pankráci navštívili a celý den prohledávali soudcovu kancelář. Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby, nebo musí být propuštěna.
Bližší okolnosti Elischerova trestního stíhání zatím nejsou známé. Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes odpoledne ČTK potvrdil, že Miloš Zeman vyslovil souhlas se stíháním. Ze souhlasu prezidenta a výčtu trestných činů tak lze usuzovat, že obvinění soudce Elischera souvisí s výkonem jeho funkce.
Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze. Policisté nebo státní zástupci by mohli bližší informace podat ve středu.
Předseda soudu Bureš dnes ČTK sdělil, že pokud budou podezření závažná, tak navrhne ministrovi, aby byl Elischer dočasně zproštěn výkonu funkce soudce. Odpoledne upřesnil, že to dělat nebude, protože to již udělali státní zástupci, kteří kauzu rozkrývají.
Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se například na řešení závažných drogových kauz. Zabýval se například případem skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu, kde řešil třeba případ vraždy pětiletého chlapce nebo kauzu zkrachovalé Universal banky.