VIDEO: Bezos pokořil hranici vesmíru. Díky raketě a modulu vlastní výroby
SUBORBITÁLNÍ LETY
Raketa New Shepard (česky Nový pastýř) společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul s nejbohatším mužem světa Jeffem Bezosem, jeho bratrem Makrem a dvěma dalšími vesmírnými turisty k hranici vesmíru. Nosná raketa i modul s posádkou po několika minutách bezpečně přistály. Na palubě cestoval i 18letý Nizozemec Oliver Daemen, který překonal letitý rekord sovětského kosmonauta Titova, a stal se nejmladším člověkem, který se kdy dostal do vesmíru. Mezi posádkou byla také 82letá průkopnice letectví Wally Funková, která se stala rovněž rekordmankou.
Bezos následoval svého konkurenta v rodící se lukrativní vesmírné turistice Richarda Bransona, který se v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic podíval k hranici vesmíru 11. července. V obou případech se jednalo o suborbitální lety, to znamená, že VSS Unity ani modul RSS New Step nedosáhly oběžné dráhy kolem Země.
Scenes from #NSFirstHumanFlight astronaut load. pic.twitter.com/L7u1ZaYn60
— Blue Origin (@blueorigin) July 20, 2021
Raketa vzlétla v 15:00 SELČ z kosmodromu společnosti Blue Origin v poušti na západě Texasu. Podle plánu se od ní po necelých třech minutách odpoutal modul s posádkou a sám vystoupal nad Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem.
Capsule, touchdown! Welcome home to #NewShepard’s first astronaut crew. A truly historic day. #NSFirstHumanFlight
— Blue Origin (@blueorigin) July 20, 2021
Zatímco nosná raketa začala klesat zpět k zemi, čtveřice lidí v modulu si asi čtyři minuty užívala stav beztíže. Raketa po svém přibližně sedmiminutovém letu přistala horizontálně v texaské poušti asi dvě míle od místa startu. Modul pak dosedl bezpečně o pět minut později.
Spolu s Jeffem Bezosem letěl do vesmíru i jeho bratr Mark. V posádce byla také 82letá průkopnice letectví Wally Funková, která se stala nejstarším člověkem, jenž zavítal do vesmíru. Dosavadním držitelem rekordu byl astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli a do vesmíru se znovu podíval v roce 1998 v 77 letech. Čtvrtým členem týmu je 18letý Oliver Daemen, který překonal rekord sovětského kosmonauta Germana Titova. Ten se v roce 1961 dostal do vesmíru jako druhý člověk po Juriji Gagarinovi v 25 letech.
Vesmírné závody miliardářů
Bezose v soutěži rodící se lukrativní vesmírné turistiky o devět dnů předstihl majitel konkurenční firmy Virgin Galactic Richard Branson. Ten se 11. července zúčastnil prvního – a úspěšného – letu firemního raketoplánu VSS Unity k hranici vesmíru s kompletní šestičlennou posádkou. Bezose to však nechalo klidným, neboť Branson podle něj do vesmíru nedoletěl. Unity totiž vystoupal jen nad 80 kilometrů a tuto výšku uznávají za hranici vesmíru „jen čtyři procenta světa“, nechal se slyšet šéf Blue Origin.
Na rozdíl od Bransonova pilotovaného raketoplánu byl Bezosův modul zcela automatizovaný. Pro let vzhůru, sestup ani přistání nebyl potřeba žádný profesionální personál na palubě.
Jak v případě VSS Unity, tak modulu vyneseného raketou New Shepard se každopádně jedná „jen“ o takzvané suborbitální lety. To znamená, že nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země.