Konec levného cestování. Dálkové lety dramaticky podražily
DRAMATICKÉ ZDRAŽENÍ LETENEK
Levnému cestování je konec. Některé letenky během pandemie dramaticky podražily. Lidé si připlatí hlavně na delších trasách. Zdražení souvisí s výrazným snížením kapacit leteckých společností a rušením spojů. Zájem o letenky sice opět roste, stále je však pod původní úrovní. Několikanásobně vzrostla třeba cena letenek z Prahy do oblíbených turistických destinací jako Turecko, Egypt nebo Barcelona. Podle asociace cestovních kanceláří jde ale jen o běžný výkyv.
Ještě před příchodem pandemie covidu-19 byli lidé zvyklí na levné letenky, někdy doslova za pár stovek. Po otevření hranic a umožnění cestování se však už ceny zpět nevrátily. Lidé tak během cest do některých destinací zaplatí i dvojnásobek předchozí ceny.
odle dat společnosti Kiwi výrazně vzrostly například ceny letenek z Prahy do turecké Ankary (o více než 300 % oproti roku 2019). Cestující dnes za zpáteční letenku (se zavazadlem) zaplatí částku mezi 6 a 9 tisíci korunami. Zdražily i letenky do turisticky oblíbeného Egypta. Za obousměrnou letenku do letoviska Marsa Alam zaplatí dnes lidé nejméně 11 tisíc korun, o 160 % víc než dříve. Za letenku do jihoamerického Mexico City pak zaplatí i přes 20 tisíc korun (o 68 % víc). O několik tisíc jsou dražší i letenky do španělské Barcelony. Letenky do Thajska nebo na Srí Lanku, které stály během uplynulého roku kvůli nízkému zájmu turistů i několik desítek tisíc korun, se naopak už pomalu vracejí na původní úroveň.
Zdražení souvisí s rušením letů a snížením kapacit
„Zdražení letenek pravděpodobně souvisí s výrazným snížením kapacit leteckých společností, ke kterému se některé uchýlily v důsledku pandemie. V případě nízkonákladových společností a letů na krátké a středně dlouhé vzdálenosti došlo k pozastavení některých přímých linek bez alternativních spojů, což se může projevit v podobě dramatického nárůstu cen. Pozitivní naopak zůstává, že někteří nízkonákladoví přepravci naopak navýšili kapacity v rámci evropských letů, aby uspokojili poptávku cestujících, tím naopak došlo k výraznému propadu cen letenek do mnoha evropských destinací,“ vysvětluje Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka zákaznického oddělení společnosti Kiwi.
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se však průměrné ceny letenek výrazněji neliší od situace během roku 2019. „Obecně se dá říci, že ceny letenek se nijak neliší od doby před covidem. Jsou samozřejmě výkyvy u některých destinací, ale to bylo i v době před covidem. Když přichází na trh nové aerolinky, nebo se otevírá nová destinace, ceny klesnou, aby se časem dostaly na normální úroveň. To je teď příklad Spojených arabských Emirátů, kde můžete najít letenky i za pouhých 6 tisíc Kč. Jak dlouho se tato cena udrží se nedá odhadnout,“ uvedl pro Echo24 Jan Papež.
Levnější je cestování k sousedům
Příjemně překvapeni mohou být naopak cestující mířící z Prahy na sousední Slovensko. Například ceny letenek do Košic se propadly o 74 % (porovnání s rokem 2019 podle dat Kiwi). Ty nejlevnější jdou koupit i za něco málo přes 2 tisíc korun. Lety do sousedního Polska také zlevnily, z Prahy do Varšavy došlo k poklesu ceny o 86 % a z Prahy do Krakova o 71 %.
Mezi nejoblíbenější destinace českých cestovatelů patří dlouhodobě Velká Británie, která patřila k nejnavštěvovanějším místům Čechů v roce 2019 i 2020. Ceny letenek do této oblasti se rovněž propadly podobným způsobem, a to i přes výrazný pokles poptávky. Patrné je to zejména na trase Praha – Edinburgh (o 79 %), Praha – Londýn (70 %) a Brno – Londýn (70 %).
„Londýn zůstává pro Čechy oblíbenou destinací s velkým počtem provozovaných letů z několika českých letišť. Nicméně v důsledku pandemie a přísných podmínek vstupu do země došlo k výraznému poklesu poptávky, což se pochopitelně odráží také na vývoji cen letenek do tohoto města,“ dodává Dočkalová.