Zeman natlačí ČSSD do vlády a bude jejím protektorem

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Expremiér Jiří Paroubek si myslí, že se prezident Miloš Zeman bude v rámci snahy o vybalancování české české politické scény snažit, aby byla sociální demokracie zastoupena ve vládě. ČSSD by tak měla zaručit, aby prezident nebyl v politickém zajetí Andreje Babiše a hnutí ANO. Zeman to pak bude zřejmě hrát na obě strany. Zeman by se mohl stát takovým protektorem ČSSD, který se postará, aby se dostala do vlády a ukotvila se v ní, zároveň aby ve vládě získala silové resorty, protože ty podle Paroubka nemůže mít Andrej Babiš. Řekl to v rozhovoru pro Echo TV s Lenkou Zlámalovou.

Jak se bude vyvíjet vztah mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem?

To myslím, že je trošku neznámá.

Kdyby vy jste si měl vsadit, jste opravdový politický stratég?

Já myslím, že Miloš Zeman se musí snažit o to, to bude velmi složitý úkol, aby vybalancoval tu situaci na té české politické scéně. Zejména u těch budoucích vládních stran, já předpokládám, že v jeho zájmu bude, aby ve vládě byla zastoupena především sociální demokracie.

Přímo ve vládě, nikoliv aby tu vládu podporovala?

To je zbytečné. To žádný respekt nepřinese, ani té straně, ani té republice. Takže ve vládě. Protože on jí potřebuje na blízkou komunikaci. Tak jako dneska komunikuje s Andrejem Babišem, tak přece potřebuje ještě někoho jiného, aby to vyvažoval. On nemůže být v politickém zajetí Andreje Babiše a hnutí ANO. Ale nemůže se také spojit s komunisty a s SPD pana Okamury.

Takže podle vás to Miloš Zeman hraje na všechny tyhle čtyři strany?

Já si myslím, že hlavně na ty dvě, to znamená takže sociální demokracie, pokud bude schopná jít do vlády, pokud ten sjezd bude vůbec prostupný, aby se aspoň v nějaké perspektivě několika dnů či týdnů zvolilo vedení sociální demokracie. Protože to v téhle chvíli, kdy se na to dívám, tak není vůbec jednoduchá představa, protože když máte šest kandidátů na předsedu, ještě vám někteří třeba přibydou a pětatřicet kandidátů na místopředsedy, tak musíte zvolit nějaký postup.

Když se u toho zastavíme. Může Miloš Zeman něco pro sociální demokracii udělat v této chvíli?

Myslím že ano.

Můžete být konkrétní?

Může být takovým jejich protektorem. Protektorem toho, aby se dostali do vlády, aby se ukotvila ve vládě, aby měla řekněme některé silové resorty, protože silové resorty prostě nemůže mít Andrej Babiš, typu spravedlnosti, vnitra, financí.

Vy souhlasíte s tím návrhem, s tou podmínkou nástupu do vlády, kterou dal úřadující předseda Milan Chovanec, že půjdou jen ve chvíli, kdy tam dostanou ministerstvo financí, vnitra a spravedlnosti?

Já si myslím, že když se podíváte na moje články, tak tohle už jsem psal.

Co také řekl Jiří Paroubek v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou pro Echo TV

Babiš nebude premiér, říká Paroubek

Expremiér a historicky nejúspěšnější předseda sociální demokracie Jiří Paroubek (volby v roce 2006 vyhrál o setinu lepším výsledkem než osm let před ním Miloš Zeman) je přesvědčen, že sociální demokracie vstoupí do vlády s hnutím ANO a podaří se jí získat důležité silové resorty, ministerstvo, vnitra, financí a spravedlnosti.

Andrej Babiš podle Paroubka nemá moc možností, jak vládu sestavit, proto se svému mnohem slabšímu koaličnímu partnerovi nakonec odevzdá. Vzdá se i místa premiéra. „Ustoupí do pozadí stejně jako Kaczynski v Polsku.“

Do čtyř let bude euro za 18 korun

Jiří Paroubek věří, že euro za 18 korun je jen otázkou vývoje příštích let. Nebude se to sice zlepšovat razantní rychlostí, za což mohou podle něj intervence České národní banky, která v letech 2013 až 2017 vytiskla 2 biliony korun. Domnívá se však, že již na konci roku 2018 to nebude již 27 korun za euro jako v dubnu, ale 25 nebo 24 korun. Jakmile se za tři čtyři roky přiblíží koruna hranici 20%, bude možné začít uvažovat o přijetí eura.

Celý rozhovor Jiřího Paroubka pro Echo TV můžete zhlédnout zde:

 

Čtěte také: Zeman si bere dovolenou. O jeho zdraví lékař mluvit nechtěl

Sdílet:

Hlavní zprávy

echotv
×

Podobné články