Bez prodloužení nouzového stavu si pod stromeček přineseme covid, říká Blatný
NOUZOVÝ STAV
Vláda žádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, aby mohla dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s novým koronavirem, řekl dnes poslancům premiér Andrej Babiš (ANO). Menšinový kabinet chce, aby dolní komora souhlasila s nouzovým stavem o 30 dní do 20. prosince. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je prodloužení nutné pro další omezení sociálních kontaktů. Lidé by se podle něj mohli nakazit zejména v rámci vánočních nákupů. ČSSD prodloužení podpoří. Komunisté zatím váhají, chtějí se rozhodnout až po debatě.
Premiér uvedl, že poslední údaje o tempu růstu nových případů svědčí o zlepšení situace. „Je to výsledek opatření, které vláda přijala,“ řekl. Kabinet omezil mimo jiné volný pohyb a obchody a služby a zavedl dálkovou výuku ve školách.
Babiš také připomněl, že kabinet schválil plán zmírňování restrikcí v podobě protiepidemického systému. Nelze ale podle něho podléhat představě, že epidemie skončila. „Chápu, že omezení nejsou nikomu příjemná,“ podotkl premiér. Návrat k normálu ale podle něho zatím není možný.
Ministr zdravotnictví Blatný očekává, že před Vánoci by se Česko mohlo dostat díky opatřením na stupeň tři v novém protiepidemickém systému. Pokud nastane jiný rizikový scénář a Česko bude bez regulace několik týdnů před Vánoci, nastane neřízené promořování populace, varoval Blatný. „Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin,“ popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna epidemie.
Nyní končí nouzový stav s pátkem. Sněmovna schvalovala jeho prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako nyní o 30 dnů, poslanci souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.
Opozice návrh kritizuje
Například předseda Pirátů Ivan Bartoš vládu obvinil z toho, že v září kvůli snaze o volební zisk situaci podcenila. Nechala situaci dojít až do momentu, kdy má Česko jedny z nejhorších koronavirových čísel na světě. Vláda podle Bartoše obětovala z velké míry ekonomiku, aby od jara už podruhé oddálila kolaps českého zdravotnictví. Prodloužení nouzového stavu je věc naprosto zásadní, jde o omezení základních práv a svobod, a musí být vždy dobře odůvodněno a vysvětleno, argumentoval.
Předseda STAN Vít Rakušan varoval před tím, že nouzový stav je krajní instrument, který se dotýká ústavních práv občanů, a podle toho by se s ním mělo zacházet. Vládní žádost o prodloužení nouzového stavu označil za bohorovnou. Vláda by se podle něj měla chovat k lidem jinak a vysvětlovat jim, jak jednotlivá opatření zabírají. „To, že se situace lepší, není vaše zásluha, ale zásluha všech trpělivých lidí v ČR,“ řekl Rakušan. „Je potřeba prokázat, že systém opatření, se kterým vláda přichází, má logiku,“ dodal a vyzval vládu, ať to poslancům dokáže.
Poslanci SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu a nepodpoří ho ani v žádné kratší variantě, prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. Vláda podle něj chce prodloužit nouzový stav jen proto, aby mohla zadávat zakázky bez výběrových řízení a ovládat životy občanů. Poukazoval na to, že už nyní mohou krajské hygienické stanice přijímat opatření i bez nouzového stavu.
ČSSD prodloužení o 30 dní podpoří
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že návrh prodloužit nouzový stav o 30 dnů dává logiku. „Nerozumím argumentům opozice, splnili jsme vše, co žádala, klíčovým dokumentem je podle mě protiepidemický systém PES,“ dodal. Tabulka PES vyžaduje trvání nouzového stavu i pro opatření v nejméně rizikovém prvním stupni epidemického rizika. Pokud odborníci říkají, že nouzový stav je třeba, je nutné postupovat podle platných předpisů, dodal.
Komunisté se rozhodnou až po debatě
Komunisté se o podpoře pro některý z termínů prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii rozhodnou až po rozpravě na plénu Poslanecké sněmovny. Na dnešní tiskové konferenci to řekl poslanec Zdeněk Ondráček. Od vlády chce KSČM znát odpovědi na dotazy týkající se logiky některých postupů a kroků kabinetu.
„Vyslechneme si podrobně celou rozpravu, podle toho si vezmeme poradu klubu a rozhodneme se, zda to bude ten nejzazší termín 20. prosince, popřípadě kratší. Situace je velmi složitá, ale bohužel vláda a jednotlivá ministerstva nám naše rozhodnutí vůbec nijak neulehčují,“ poznamenal Ondráček. Některá rozhodnutí vlády a ministerstev jsou podle něj hodně diskutabilní.
Jednat chtějí komunisté i s dalšími politickými stranami, existuje podle nich několik termínů, které subjekty navrhují. Nejkratší je sedm dní, což by podle Ondráčka nemělo příliš smysl. Pokud by byl stav nouze prodloužen o měsíc, je podle poslance potřeba lidem říci, jak letos proběhnou vánoční svátky a oslavy Nového roku.