Brexit o Halloweenu? Nebo dříve? Nebo nikdy?
Brexit a EU
Noční rozhodnutí summitu EU o odkladu brexitu nejpozději do 31. října znovu otevírá pro Británii řadu možností – odchod s dohodou kdykoliv do 31. října, odchod bez dohody 1. června, pokud se Británie nezúčastní eurovoleb, ale také žádný brexit, předčasné volby či nové referendum o vystoupení z EU.
Ani 31. říjen totiž nemusí být definitivním datem brexitu, například podle německých médií není třeba brát toto datum přehnaně vážně. Větší tlak na dohodu britských politiků stejně vytváří termín evropských voleb na konci května.
I podle českého premiéra Andreje Babiše je noční dohoda o posunutí brexitu dostatečná na to, aby se Británie rozhodla, co ohledně odchodu z unie vlastně chce. „Kompromis se hledal složitě,“ připustil po osmi hodinách jednání předseda české vlády. Většina unijních států podle něj byla pro delší prodloužení, aby Británie měla na rozhodování více času. On sám ve svém vystoupení navrhoval odložit brexit až na konec března 2020. Některé země podle něj navrhovaly odklad i o několik let.
Babiš připomněl bod ze závěrů, že Británie musí na konci května zorganizovat volby do europarlamentu, jinak odejde k 1. červnu bez dohody. „To doufejme nenastane a nikdo si to myslím nepřeje,“ podotkl český premiér.
Mayová podle něj před svými kolegy zdůraznila, že nynější jednání mezi vládou a opozicí, která by měla umožnit schválení dohody o vystoupení, jsou v dějinách britské politiky jedinečná. „Říkala, že se to ještě nikdy nestalo, že je to dobrý signál a že jednání s opozicí budou pokračovat,“ řekl Babiš.
Jaké jsou tedy možné scénáře dalšího vývoje:
Odchod s dohodou kdykoliv do 31. října
- Britská premiérka Mayová, která už od EU obdržela jeden odklad brexitu ze 29. března na 12. dubna, požadovala nyní další čas, aby se pokusila vymanit z patové situace, ve které se ocitla, když poslanci opakovaně odmítli dohodu, kterou vyjednala s Bruselem, a od té doby se zatím nedokázala dohodnout na alternativním řešení.
- Minulý týden začala Mayová vyjednávat s vůdcem labouristické opozice Jeremym Corbynem, a tyto rozhovory mají pokračovat. Mayová na summitu EU podle českého premiéra Babiše zdůraznila, že tato jednání mezi vládou a opozicí, která by měla umožnit schválení dohody o vystoupení, jsou v dějinách britské politiky jedinečná a jsou dobrým signálem.
- Mayovou požadovaný odklad brexitu do 30. června nakonec summit EU protáhl až do termínu 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. To současně znamená, že se Británie musí účastnit květnových eurovoleb.
Účast či neúčast Británie v květnových eurovolbách
- Británie 8. dubna oznámila, že podnikla nezbytné a zákonem stanovené kroky k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem, v Británii 23. května. Pokud by se nakonec Británie voleb nezúčastnila, musí odejít z EU bez dohody 1. června.
- Nový Evropský parlament měl mít původně v případě odchodu Británie z EU ještě před eurovolbami 705 místo dosavadních 751 křesel. Sedmadvacet ze 73 mandátů patřících Britům se mělo rozdělit mezi země, které byly vzhledem k počtu voličů proti jiným státům znevýhodněny. Křesla, která měla po odchodu britských poslanců zůstat volná, měla být k dispozici politikům ze zemí, které případně do EU vstoupí v budoucnu.
Odchod bez dohody
- Pokud by se Británie nezúčastnila eurovoleb, bude muset odejít v sobotu 1. června z EU bez dohody.
- Tento scénář, obávaný v ekonomických i politických kruzích, by přinesl náhlý odchod bez přechodného období, který by sebou přinesl – přinejmenším krátkodobě – pro obě strany řadu praktických komplikací. Británie by po 46 letech naráz opustila jednotný trh a celní unii a její další obchodování by se řídilo pravidly Světové obchodní organizace.
- Británie a zejména EU v uplynulých měsících vystupňovaly přípravy na tuto verzi odchodu, byť shodně tvrdí, že si ji nepřejí.
- Summit EU znovu potvrdil, že unie nebude vyjednávat o již dosažené dohodě o odchodu Británie z EU, ale je ochotná ke změnám v doprovodné politické deklaraci popisující společnou představu budoucích vztahů.
Předčasné parlamentní volby
- Váda by je mohla vyhlásit, pokud parlament a vláda nedokážou překonat svoje neshody ohledně brexitu.
- Volbám by mohlo předcházet hlasování v parlamentu o vyslovení nedůvěry vládě.
Žádný brexit
- Takový obrat, který má v britském parlamentu nyní menšinovou podporu, by zahrnoval uspořádání nových voleb či nového referenda, které by zvrátilo výsledek prvního plebiscitu, jež v červnu 2016 odhlasoval brexit těsnou většinou 52 procent hlasů.
- Podle rozhodnutí soudu EU může Británie jednostranně stáhnout svoji žádost o vystoupení, aniž by si tento krok vyžadoval schválení ostatních členských států.
- Předseda Evropské komise Donald Tusk včera na summitu uvedl, že Británie může ještě zvážit svoji strategii, případně „zrušit brexit úplně“.