Řecko udělilo azyl tureckému vojákovi uprchlému po pokusu o puč
Azyl pro tureckého pučistu
Řecko udělilo azyl jednomu z osmi tureckých vojáků, kteří loni v červenci uprchli z Turecka po pokusu části tamní armády o převrat. Informovala o tom dnes řecká televize Skai, podle níž byl už tento muž propuštěn z vazby. Udělení azylu soud zdůvodnil tím, že by muži v Turecku nebyl zaručen spravedlivý proces. O žádostech zbylých sedmi tureckých vojáků zatím nebylo rozhodnuto. Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že případ negativně ovlivní vzájemnou spolupráci obou zemí.
Skupina osmi tureckých vojáků, v níž jsou tři majoři, tři kapitáni a dva četaři, podle Ankary patří k pučistům, kteří se loni pokusili svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara je viní z pokusu o zrušení ústavy, rozpuštění parlamentu a zavraždění Erdogana. Vojáci obvinění odmítají.
Skupina vojáků je v Řecku od loňského července a Ankara od té doby žádá o jejich vydání. Řecký nejvyšší soud letos v oddělených kauzách jejich vydání zamítl, vždy se zdůvodněním, že by vojákům nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý soud.
„Udělením azylu jednomu z osmi pučistů z 15. července (2016) Řecko opět ukázalo, že je zemí, která ochraňuje a přijímá pučisty,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v reakci na dnešní oznámení Atén. Rozhodnutí podle Ankary negativně ovlivní vztahy obou zemí i regionální spolupráci. Vztahy Řecka a Turecka jsou tradičně komplikované.
Po pokusu části armády o státní převrat uprchly z Turecka stovky lidí, podle informací z října jen v Řecku požádalo o azyl skoro 1000 Turků. V Německu se letos občané Turecka zařadili co do počtu žádostí o azyl na třetí místo za Syřany a Iráčany, v říjnu německé imigrační úřady evidovaly 1059 žádostí tureckých občanů o azyl, včetně zhruba osmi stovek tureckých diplomatů, vysokých státních úředníků a členů jejich rodin.
Po pokusu o puč rozpoutal turecký režim rozsáhlé čistky ve státní správě, stát zkonfiskoval i řadu soukromých podniků, včetně vydavatelství a novin. O práci přišlo na 160 tisíc lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů, z toho přes 50 tisíc lidí skončilo za mřížemi.