Proč teď? Kauza Vrbětice přináší víc otázek než odpovědí
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Na extrémně krátké sobotní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničních věcí Jan Hamáček ohlásili dvě věci. Za prvé, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Za druhé, že v reakci na toto Česká republika vyhostí 18 ruských diplomatů, u kterých je prokázáno, že se jedná o agenty GRU a ruské civilní rozvědky SVR. Pak, aniž by dali prostor pro otázky, okamžitě odešli. Přitom otázek je v tuto chvíli více než odpovědí.
Několik, které každého ihned napadnou: Proč toto odhalení trvalo sedm let? Proč se čeští vládní představitelé rozhodli tuto informaci zveřejnit nyní? A také jak dlouho o tom věděli?
Jan Hamáček po znovuzvolení předsedou ČSSD usoudil, že pokud mají sociální demokraté přežít jako parlamentní strana, musí přilákat zpět uprchlé voliče. Evidentně si vypočítal, že největší šanci má u sociálně konzervativních, spíše proruských bývalých příznivců. Zde je asi potřeba hledat náhlý obrat kurzu k Moskvě.
Z vlády tak byl vyhozen liberální ministr zahraničí Tomáš Petříček a Hamáček vítězoslavně ohlásil, že poletí do Ruska vyjednávat o vakcíně Sputnik. S ním měl letět i Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany, považovaný za člověka velmi blízkého Kremlu. Ještě v pátek podle informací Echo24 nařídil Hamáček pozdržet prohlášení ministerstva zahraničí na podporu amerického vyhošťování ruských diplomatů a v sobotu ho zrušil úplně.
Nejde však jen o kroky Jana Hamáčka. Ministr průmyslu Karel Havlíček plánoval do tendru na dostavbu Dukovan pustit ruský Rosatom a nákup vakcíny Sputnik prosazoval i Andrej Babiš. Spekuluje se, že odpor k ruské vakcíně byl jeden z důvodů odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného. Snaha zlepšit vztahy s Moskvou tak byla v posledních týdnech zřejmá.
V sobotu večer se vše změnilo. Následkem vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády se vztahy s Moskvou nejspíše ocitnou na bodě mrazu. Reálně hrozí, že činnost českého velvyslanectví v Moskvě bude ochromena. Otevřeně se mluví o tom, že Rosatom by měl být z tendru na Dukovany vykopnut, ministr Havlíček prohlásil, že do něj nebude vpuštěn. Na Sputnik zřejmě můžeme v dohledné době zapomenout.
Co se tedy stalo? Babiš nejprve tvrdil, že definitivní informaci od BIS dostal až v pátek odpoledne. Následovalo svolání bezpečnostních složek a informování prezidenta.
Jenže tomu odporuje přiznání Hamáčka, že již ve středu jednal s českým velvyslancem v Moskvě Vítězslavem Pivoňkou, aby ho připravil na reciproční kroky Ruska. Taktéž exministr zahraničí Tomáš Petříček prohlásil, že ho zpráva nezaskočila, jelikož „měl tyto informace již dříve k dispozici“. Babiš pak v neděli večer v Událostech na ČT přiznal, že o ruských agentech poprvé jednali už 7. dubna.
Bezprostředně po sobotní tiskovce Hamáčka s Babišem vydal Respekt, používaný BIS jako informační kanál, na svém webu článek, který se stal jedním ze zdrojů o pozadí kauzy. Je dalším střípkem dokazujícím, že informace o zapojení GRU do výbuchu ve Vrběticích nějakou dobu již prostorem kolovaly. Takový článek rozhodně nemohl vzniknout v tom krátkém čase, který dělil vládní tiskovku a jeho publikaci na webu Respektu. Obsahoval klíčové informace, například že policie pracuje s verzí, že ruští agenti do skladu ve Vrběticích umístili výbušné zařízení, které mělo zlikvidovat dodávky zbraní na Ukrajinu. Ty měl ve Vrběticích skladovat bulharský podnikatel Emilian Gebrev. Nástraha se měla spustit až později, kdy náklad by byl mimo území Česka, ale nedopatřením se něco pokazilo.
Pokud vládní představitelé o podezření na účast Ruska na výbuchu ve Vrběticích věděli předem, vzniká tu dvojí skandál. Za prvé, že vládní představitelé kryli zločin až teroristický čin, spáchaný nepřátelskou mocností, který za sebou zanechal dva mrtvé. K tomu všemu podnikali vstřícné kroky směrem k této mocnosti.
Za druhé je tu však otázka, co je donutilo změnit kurz. Zde se jako nejpravděpodobnější odpověď jeví bezprostřední nebezpečí zveřejnění informace o GRU a Vrběticích. Pokud vláda chtěla předejít totálnímu ztrapnění, nezbylo nic jiného než to zveřejnit. Podle informací Echo24 jedním ze skutečných důvodů plánované cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy mělo být řešení informací tajných služeb. Spojenci ČR v NATO, přesněji Američané, totiž varovali českou vládu, že pokud nezveřejní informace o akci ve Vrběticích, učiní tak sami. Sám Hamáček tvrdí, že plánovaná cesta do Moskvy byla jen zastírací manévr a nikdy ve skutečnosti neměla proběhnout.
Další podivnost se týká prezidenta Miloše Zemana, který českou akci podpořil, což svědčí o tom, že důkazy přesvědčily i jeho. Zároveň si však vzal týden na vyjádření. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák to označil za závažný incident. Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček vypouští kryptická poselství na Twitteru.
Každopádně tu během pár dnů došlo k naprostému zvratu v jak domácí, tak zahraniční politice. Rosatom je mimo Dukovany, proruský prezident Miloš Zeman a jeho okolí oslabeno, opozice se cítí posílena. Otázkou však je: Proč nyní? Podle informací Respektu, které Echo24 dokázalo nezávisle potvrdit, k průlomu ve vyšetřování došlo na začátku roku 2020. Buď policii tak dlouho trvalo, než si byla stoprocentně jistá a byla ochotná své podezření sdělit vládě, nebo se tu v zákulisí odehrává podivná hra.