Policie zasahuje na středočeském úřadě kvůli kontroverzním smlouvám hejtmanky Jermanové
Zásah policie
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od úterního rána zasahují na středočeském krajském úřadě. Ředitel úřadu Jiří Holub řekl ČTK, že hejtmanství poskytuje policii maximální součinnost. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se k případu zatím nevyjádřila, měla vypnutý telefon, nyní hovory nepřijímá.
Podle zjištění serveru SeznamZprávy.cz. zasahují policisté v souvislosti s případem také ve Středočeské vědecké knihovně Kladno. Vyjádření zástupců knihovny ČTK zjišťuje.
Před úřadem v pražské Zborovské ulici čekala kolem poledne asi desítka novinářů, ke kterým před 12:00 promluvil ředitel úřadu Jiří Holub. Uvedl, že v souvislosti se zásahem policistů nebyl nikdo zadržen. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval pouze, že inkriminované externí smlouvy zkontrolovalo interní vyšetřování, které neshledalo pochybení.
Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej k zásahu ČTK řekl, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Víc informací podle něj útvar v tuto chvíli neposkytne. Stejnou odpověď ČTK poskytl také po 14:00. „Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit,“ řekl ČTK Holub.
Server Seznam Zprávy, který na zásah upozornil, v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby obvykle zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.
„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme,“ reagoval na úterní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).
Podle zjištění serveru krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.
Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil hejtmance Pokorné Jermanové s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité je, že je odborníkem a pracuje dobře, dodala.