Jen pět zemí EU dostane vakcíny ještě navíc. Česko si stěžovalo a teď není mezi nimi
POMOC ZEMÍM EU
Česká republika, Rakousko a Slovinsko se odmítly zapojit do plánovaného opatření Evropské unie, jehož cílem je poskytnout vakcíny těžce zasaženým členským státům. Koalice 24 zemí EU ve čtvrtek rozhodla, že poskytne 2,85 milionu dávek vakcíny Pfizer a BioNTech pěti členským státům: Estonsku, Lotyšsku, Chorvatsku, Slovensku a Bulharsku. Vyjednávání skončilo po týdnech sporů ohledně způsobu distribuce 10 milionů vakcín, které pomohou zemím s nedostatkem dodávek vakcín.
Zmíněná pětice příjemců jsou země, které zatím dostaly v rámci společných nákupů podprůměrné množství dávek, protože při předchozích objednávkách neprojevily třeba i z finančních důvodů zájem o celý svůj stanovený příděl. Původně bylo v této skupině i Česko.
"To, že většina zemí EU ukazuje solidaritu se zeměmi mimořádně dotčenými nedostatkem vakcín, je důležitý signál," řekl nejmenovaný diplomat agentuře DPA. "Je politováníhodné, že Rakousko, Slovinsko a Česko mají jiný názor a toto solidární gesto odmítají," dodal.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz si nedávno společně s představiteli dalších zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, stěžoval na nerovné rozdělení vakcín mezi členy sedmadvacítky. Summit EU proto před týdnem pověřil velvyslance členských zemí při EU, aby dohodli rozdělení dodatečných deseti milionů dávek od Pfizeru tak, aby se podařilo zaplnit mezery v jednotlivých zemích.
Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes večer v reakci na výsledek dvou dnů diplomatických jednání podle APA řekl, že "nedostatek solidarity s Českem je naprosto nepochopitelný". Není mu jasné, jak je možné, že Česko, které má vysoké počty nakažených koronavirem i úmrtí, "nedostane dávky, které by potřebovalo, aby byla nerovnováha zahlazena". Dodal, že Rakousko se poradí s ostatními členskými zeměmi, jak by Česku "ve smyslu evropské solidarity" mohly pomoci bilaterálně.
Unijní země v prvním čtvrtletí dostaly přes 90 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, což je zvláště kvůli výpadkům firmy AstraZeneca výrazně méně, než čekaly. Společně nakoupené očkovací látky si mezi sebe rozdělují podle počtu obyvatel. Když však některé země neprojeví zájem o celý svůj příděl, mohou si jej koupit jiné státy, čímž vzniká kritizovaný nepoměr.