Nutná kontrola, nebo jen šikana? Ústavní soud vynese „verdikt roku“ o EET
NÁVRH NA ZRUŠENÍ ZÁKONA
Po roce a půl průtahů Ústavní soud konečně v pátek rozhodne, jestli zruší elektronickou evidenci tržeb. Poslancům se nelíbil, jak samotný zákon, tak způsob, jakým byl ve sněmovně přijat. Soudci si ale s verdiktem dávali načas, podle jejich předsedy Pavla Rychetského byli totiž „nejednotní“.
„Mohu vám sdělit, že již bylo včera rozhodnuto a nález bude vyhlášen tento pátek od devíti hodin,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Pravicoví opoziční poslanci napadli zákon hlavně proto, že podle nich příliš zatěžuje malé podnikatele a taky umožňuje vládě, aby udělovala živnostníkům výjimky bez souhlasu parlamentu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Stížnost se netýká pouze obsahu, ale i formy, jakou byla elektronická evidence ve sněmovně schválená. Vládní koalice prý nerespektovala jednací řád, když předčasně ukončila rozpravu, přestože do diskuse ještě byla přihlášená skupina poslanců.
Soudci nebyli „jednotní“
Poslanci přitom doufali, že se verdiktu dočkají ještě před říjnovými sněmovními volbami, ve kterých uspěl otec evidence Andrej Babiš (EET). Jenže Ústavní soud si dával načas. Jeho předseda Pavel Rychetský jako důvod, proč poslanecká stížnost na jeden z nejkonfliktnějších zákonů minulého volebního období leží u soudu tak dlouho, uvedl nejednotný postoj ústavních soudců.
„První je, zda vůbec tento princip EET v podobě, v jaké je, je ústavně konformní, zda není přílišným zásahem do svobody podnikání. Na druhé straně může převážit názor, že to ústavně konformní je, leč že některé části toho zákona by vyžadovaly přece jenom jinou úpravu,“ vysvětlil pro ČT Rychetský.
Hnutí ANO v čele s Babišem, který je autorem české verze evidence, na on-line pokladny ještě před volbami spoléhal. Jinak by začátek účtenkové loterie, která je s evidencí spojena, nenačasoval ještě před volby. Účtenkovka, jak se loterie jmenuje, odstartovala na začátku října.
Jenže nyní se dá očekávat, že v evidenci dojde ke změnám. Současné složení sněmovny není s výjimkou hnutí ANO a ČSSD evidenci moc nakloněné. Strany buď chtějí její úplné zrušení, nebo alespoň zrušení 3. a. 4 fáze, které mají odstartovat příští rok. Změny přitom navrhuje i hnutí ANO – například by z ní chtělo vyjmout podnikatele s menšími obratem a paušální daní.